Gdzie i kiedy na krokusy?

 
7
Kwiecień, 2011   |   7 komentarzy   |   Tagi: góry, krokusy, natura, turystyka

Krokusy, Dolina Chochołowska
Krokusy, Dolina Chochołowska

Z końcem marca i początkiem kwietnia można zaobserwować ciekawą tendencję związaną z chęcią doświadczenia pierwszych w roku przebłysków prawdziwej wiosny. Wśród osób nieobojętnych na piękno natury objawia się ona np. zainteresowaniem krokusami - każdy chciałby zobaczyć niesamowite dywany wytkane tymi fioletowo-liliowymi kwiatami m.in. na górskich łąkach.

I moja strona, dzięki odwiedzającym, nie wyłamuje się z trendu wiosennych poszukiwań. W ostatnim tygodniu aż 5 zdjęć z krokusami znalazło się wśród 12 najpopularniejszych, a najczęstszymi frazami po których następowało wejście na stronę były: krokusy w tatrach, krokusy, dolina chochołowska krokusy oraz krokusy w dolinie chochołowskiej

.

Gdzie?

Krokusy, Tatry
Krokusy, Tatry

Zatem gdzie najlepiej wybrać się na krokusy? Niewątpliwie najpopularniejszym miejscem jest górna część Polany Chochołowskiej w Tatrach - możemy tam zaobserwować wręcz prawdziwe zatrzęsienie szafranami spiskimi, które rosną bardzo gęsto obok siebie. Kolejnym krokusowym miejscem jest Polana Huciska, kryjąca się za kilkoma drzewami przy drodze przez Dolinę Chochołowską.

Osobom stroniącym od często zatłoczonych Tatr można polecić Gorce. Nie znajdziemy tam raczej tak wielkiej połaci fioletowych kwiatów jak w Chochołowskiej, lecz mniejszych, urokliwie pokrytych hal jest znacznie więcej. Mnie zauroczyła pewna niepozorna polanka nieopodal Hrubego (1036 m), na czarnym szlaku z Klikuszowej na Bukowinę Miejską. Oczywiście, znacznie większe skupiska szafranów spiskich spotkamy choćby przy Turbaczu (np. okolice Przełęczy Długiej czy Czoła Turbacza) lub na innych gorczańskich halach i polanach.

Kiedy?

Ścieżka przez krokusy, Polana Chochołowska
Ścieżka przez krokusy, Polana Chochołowska

Wszystko zależy od zimy. Wiadomo, że wpływ ma też klimat (np. w Tatrach nieco ostrzejszy niż w Gorcach, gdzie krokusy mogą pojawić się wcześniej). Generalizując, można powiedzieć, że dobrym okresem, w którym powinniśmy zacząć szukać informacji czy już wyrastają pierwsze krokusy jest końcówka marca i pierwsze tygodnie kwietnia.

Pamiętajmy też, że lepiej być tuż przed momentem kulminacyjnym, gdzie wiele krokusów zdążyło się rozwinąć a reszta to zrobi w niedługim czasie, niż tuż po - gdzie sporą część stanowią krokusy już przekwitnięte.

Czyli kiedy?!

Krokusy w Gorcach
Krokusy w Gorcach

Dla przykładu podam daty moich krokusowych wędrówek na przestrzeni ostatnich lat, może to będzie nieść więcej informacji:

  • 30 marca 2014 r. — na Polanie Chochołowskiej apogeum krokusów, w niższych partiach np. na polanie Huciska krokusy już lekko przekwitnięte — Sławek B.
  • 4 kwietnia 2013 r. — dolina Chochołowska cała w śniegu, krokusów ani śladu — Sławek B.
  • połowa kwietnia 2012 r. — w Dolinie Chochołowskiej (...) wszędzie cudowne fioletowe krokusy — Karolina.
  • 3 kwietnia 2011 r. — pierwszy tydzień krokusów w Tatrach — Karola.
  • 23 kwietnia 2010 r. — Krokusy w Tatrach (na Polanie Chochołowskiej oraz Huciska) - termin idealny, sam środek okresu kwitnięcia krokusów. Widzieliśmy nawet dr. Pawła Skawińskiego, dyrektora TPN-u, który na tle Polany Chochołowskiej opowiadał o krokusach w wywiadzie dla, bodajże, TVP Kraków.
  • 19 kwietnia 2009 r. — Wiosna w Gorcach - było już o kilka dni za późno, część krokusów zdążyła przekwitnąć.

Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej ma w zwyczaju zamieszczać informację odnośnie krokusów na swojej stronie internetowej. Zawsze można jeszcze zadzwonić i po prostu zapytać, czy przyszedł już ten kulminacyjny moment...

Życzę wszystkim udanych polowań na ten niewątpliwy cud natury.

Komentarze (7)  |  comments

mareczek
3 lata temu

Doprawdy, przepiękne! Może w Rumunii troszkę ich będzie :D

mareczek
2 lata temu

Było! Było ich całe mnóstwo!

karolina
ponad rok temu

w 2012 r. byłam w Dolinie Chochołowskiej w połowie kwietnia, był piękny wiosenny dzień, wszędzie cudowne fioletowe krokusy- jeśli ktoś ma taką możliwość to warto wybrać się tam naweekend. Dzwoniąc do schroniska można dowieaieć się czy krokusy już kwitną.

Małgorzata
ponad rok temu

Byłam widziałam.Cudnie. Tylko radość życia. Jeśli możesz obejrzyj ten cud świata. Impresja niesamowita, pragnienie zatrzymania emocji na zawsze.

Krystyna
ponad rok temu

Wspaniale jest obudzić się po zimie wśród cudownych krokusów. Jeszcze śnieg a już tyle fioletowego życia.Weekendowy wyjazd nie jest bardzo kosztowny, awypad z przyjacółmi bezcenny.Pozdrawiam.

miłośniczka krokusów
ponad rok temu

dziękuję dla Pana Adama za cudowną stronkę o krokusach - jeśli ktoś nie może oglądać tych cudownych fioletowych dywanów na żywo to chociaż popatrzy na idealne zdjęcia. Ja oglądałam i w realu ale częściej na stronce

remedium
7 miesięcy temu

Hala Rysianka w Beskidzie Śląskim jest dywanem kolorowych krokusów w końcu kwietnia .

Pozostaw komentarz  |  leave a comment

- Imię  |  name
- E-mail nie będzie widoczny, nie jest wymagany  |  not required, not visible
 - Ocena (nie jest wymagana)  |  rate (not required)
Jeśli nie korzystasz z serwisu gravatar.com Twój avatar zostanie wygenerowany na podstawie e-maila lub imienia.
Dodaj komentarz  |  add comment
 

Newsletter

Zachęcam do bycia na bieżąco! Polecam powiadomienia o nowościach na stronie przez e-mail lub RSS.

Newsletter na e-mail
Subskrybuj RSS