Meczet Gazi Husrev-Bega (Gazi Husrev-begova Džamija)

Historia Gazi Husrev-Bega (osm. 'غازى خسرو بیگ' Ghāzī Khusrow Beg, tur. Gazi Hüsrev Bey, 1480 – 1541) - namiestnika sułtana

Pewnego ciepłego lipcowego dnia 1521 r. do sarajewskiego czarszy przybył zwyczajnie ubrany, skromny. Spacerując tak, zobaczył drugiego człowieka, który krzyczał "buza, buza". Podszedł do niego i powiedział: "Jestem bardzo spragniony, daj mi jeden kufel napoju, choć nie mam ci czym zapłacić." Spojrzał na niego buzadžija i odparł: "Ależ proszę, nie zbankrutuje przez jeden kufel buzy. Nalał mu, a ten wypił. I tak jeden kufel "buzy" lub "bozy" - jak go ludzie nazywają - sprawił, że w Sarajewie został wielki Gazi Husrev-beg. Husrev udawał biedaka, chcąc sprawdzić, jacy są ludzie w tej Bośni. A kiedy przekonał się o ich dobroci i tolerancji, został i z Sarajewa otworzył największe miasto w Europie tych czasów. Gdy Husrev pił bozę w czarszy, mieszkało tu 4 tys. dusz. Gdy opuszczał ten świat w 1541 r., żyło ich już 55 tys. Husrev był synem Sedžuki - hanumy, córki sułtana Bajazyta - bardzo potężnym i bogatym człowiekiem. Tytuł gazija mówi zarówno o jego pozycji, jak i zdolnościach.

Boza - napój z mąki kukurydzianej, podobny do kwasu chlebowego; buzadžija - sprzedawca bozy; hanuma - pani, żona (regionalizm bośniacki, słowo pochodzenia orientalnego); gazija - zwycięzca z pola bitwy, pojedynku. - przytaczają Bezdroża.


Zobacz powiązania:

Skomentuj...