Zakład Naukowo-Wychowawczy Ojców Jezuitów w Chyrowie

Chyrowski zakład naukowo wychowawczy uważany był czasach II Rzeczypospolitej za najlepiej wyposażone gimnazjum w Polsce.

Zakład był jedną z najlepszych szkół w Polsce i w Europie. Olbrzymi budynek szkoły zawierał przestronne klasy, zaopatrzone znakomicie w pomoce naukowe, pracownie przedmiotowe, bibliotekę z ok. 30 tysiącami książek, bogate zbiory geograficzne i historyczne (w tym archeologiczne i numizmatyczne), przyrodnicze (własny ogród botaniczny), sale gimnastyczne i inne obiekty sportowe (4 korty tenisowe i 8 boisk), wyposażone w sprzęt do różnych dyscyplin sportowych i zabaw. Działał też szkolny teatr. Znakomite były warunki socjalne, pomieszczenia sypialne, olbrzymia jadalnia i aula, sieć wodociągowa i kanalizacyjna, własna elektrownia, szpital, młyn z piekarnią, pralnia parowa, ślusarnia, stolarnia, własne folwarki. Wszystko to znajdowało się w znakomicie skomponowanym otoczeniu, pełnym parków, klombów i ogrodów. - podaje Wikipedia.


Zobacz powiązania:

13 lat temu

Rysiek

Śmię twierdzić (po przestudiowaniu historii szkoły), że to ścisła czołówka europejska w tamtych latach. Był to również ewenement historyczny, gdyż w czasach zaborczych zdecydowano się i to skutecznie na budowę takiego obiektu. Przyznać należy, że w innych zaborach nie byłoby to absolutnie możliwe. Niemniej trzeba było być bardzo zdeterminowanym tak jak Ojciec Henryk Jackowski (założyciel gimnazjum) aby po wielu trudach (brak środków, pożar) doprowadzić dzieło do końca. Żeby obiektywnie oceniać ogrom tego wyzwania należy tam pojechać i obejrzeć gmach na żywo. Do wewnątrz nie chcieli mnie wpuścić ponieważ jest bardzo zniszczone. Armia radziecka była w tym bardzo skuteczna. Przez kilkadziesiąt lat użytkowania nie potrafili odbudować zniszczonego fragmentu jednego z boków budynku.

Skomentuj...