Oko Skakavice

Miejsca

Niewiarygodnej niebieskiej barwy krystalicznie czysta woda niewątpliwie zachęca do odwiedzenia tego małego cudu natury, jakim jest jeziorko Oko Skakavice, położone nieopodal wsi Vusanje, w czarnogórskiej części Gór Przeklętych.

Oko Skakavice

Informacje

Oko Skakavice jest de facto źródłem, jednym z najmocniejszych w Prokletijach. W zależności od mapy wypływa z niego rzeka Skakavica albo Skavkač, która wpada koło Vusanje do rzeki Grlja.

Okrągłego kształtu jeziorko położone jest na wysokości ok. 1000 m n.p.m. Długie na 30 m, szerokie na 25 m, ma 8 metrów głębokości. Po północnej stronie z jeziora wystaje metrowej wysokości wapienny głaz. Woda jest bardzo zimna.

Inna nazwa, jaką określane jest jeziorko to Savino oko.

Dojazd

Przeczytaj, jak dostać się do Vusanje, w dolinie Ropojana.

Trasa

Ze wsi Vusanje idziemy w kierunku południowym, wgłąb doliny Ropojana, po jej lewej stronie. 2 km dalej powinniśmy z prawej strony drogi zobaczyć płaski kamień z czerwoną strzałką i napisem Oko Skakavice. Schodzimy w lasek i po minucie ukazuje nam się jeziorko (42.511900°N, 19.834892°E).

 

Zainteresował Cię ten wpis? Może warto podzielić się nim z innymi?

Tagi: Czarnogóra, góry, Oko Skakavice, Prokletije, Ropojana

Czarnogóra - mapa topograficzna (Prokletije)
Czarnogóra - mapa topograficzna (Prokletije)

1:25 000 | Jugosławia, 1980 r.

Precyzja, z jaką te mapy została odrysowane, robi wrażenie. Dokładając do tego bardzo dobrą skalę otrzymujemy, mimo roku wydania, zdecydowanie najlepsze mapy, z jakimi możemy udać się w te rejony. Poziomice co 10 metrów.

Pobierz arkusze: Plav (4.4 MB), Gusinje (3.1 MB), Jezerce (3.8 MB), Dragobija (3.0 MB).

Prokletije - planinarenje i biciklizam
Prokletije - planinarenje i biciklizam

1:50 000 | Kartografija Huber doo, Beograd

Mapa sfinansowana przez niemiecki GTZ, obecnie GIZ (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit) na polecenie Niemieckiego Ministerstwa ds. Współpracy Ekonomicznej i Rozwoju. Są współrzędne, siatka UTM, na odwrocie opisano różne rowerowe i górskie trasy. Niby wszystko w porządku, jednak tę mapę wykorzystałbym tylko w celach poglądowych. Ciężko się przy jej pomocy nawigować w nieznanym terenie. Kiepskie malowanie, duża niestaranność i niedokładność, a do tego opisy niektórych tras górskich są wyssane z palca.

Zakres mapy: Bogićevica na wschodzie, Vermosh na zachodzie, Andrijevica na północy oraz Maja Jezercë na południu.

Gdzie dostać: Mapę można dostać praktycznie tylko w Plavie (5 €), w budce informacji turystycznej (Lokalna turistička organizacija), otwartej w dni powszednie w godzinach: 8:00 - 11:00 oraz 11:30 - 16:00, w soboty 9:00 - 11:00, 11:30 - 15:00. Można ją też znaleźć w niemieckich sklepach internetowych po dwukrotnie wyższej cenie.

Albania - mapa topograficzna (Prokletije)
Albania - mapa topograficzna (Prokletije)

1:50 000

Zwyczajne, jugosłowiańskie topograficzne mapy - przy braku innych możliwości muszą wystarczyć. Obejmują swoim zasięgiem Prokletije leżące na terytorium Albanii oraz większą część w Czarnogórze i Kosowie.

Pobierz m.in. płaty: Boga-11-34-52-3 (1.2 MB), Gusinje-11-34-52-2 (1.3 MB), Theti-11-34-52-4 (1.3 MB), Vermosh-11-34-52-1 (1.2 MB).

Prokletije - Planinarska karta
Prokletije - Planinarska karta

1:75 000 | Geokarta, Beograd 1966

Stara jugosłowiańska mapa, obejmująca swoim zasięgiem całe Prokletije (łącznie z albańską częścią). Dobra jako poglądowa i nic więcej.

Gdzie dostać: Wątpię, że gdziekolwiek można ją znaleźć. Ja tę mapę dostałem jako prezent w kosowskim Pejë (srb. Peć), od pana urzędującego w górskim klubie Đeravica, obok którego siedziby przez przypadek przechodziłem.

Do pobrania zeskanowany, sklejony kawałek (23.1 MB).

Skomentuj...