El Caminito del Rey

Góry Miejsca

El Caminito del Rey, czyli Ścieżka Króla, to nieczynny szlak ciągnący się wzdłuż stromych ścian wapiennego kanionu Desfiladero de los Gaitanes, nieopodal miejscowości El Chorro. Zbudowany przed ponad stu laty, nigdy nie był remontowany. Część betonowych platform i większość oryginalnych barierek spadła w przepaść, czyniąc ten szlak raczej niemożliwym do przejścia bez szybszego bicia serca.

Michael na El Caminito del Rey

Lawirowanie po żelaznych prętach i przeskakiwanie przepaści nad huczącymi ponad 100 metrów niżej wodami Rio Guadalhorce z pewnością podniesie nam poziom adrenaliny.

Początki Drogi Króla

Skąd tak absurdalny pomysł by wybudować ścieżkę w tym terenie? W 1901 r. pracownicy firmy Salto del Chorro i Salto del Gaitanejo, budujący zaporę wodną, potrzebowali drogi łączącej wlot i wylot wąwozu. Chcieli ułatwić transport materiałów budowlanych. Prace przy budowie drogi trwały 4 lata i zostały ukończone w 1905 roku.

El Camino del Rey

W 1921 r. król Alfonso XIII miał przebyć tę niebezpieczną drogę w czasie uroczystości otwarcia zapory wodnej Conde del Guadalhorce. Stąd też wzięła się nazwa!

Kanion Desfiladero de los Gaitanes

El Caminito del Rey - Ścieżka Króla

Ścieżka Króla prowadzi w większości prawą ścianą wąwozu, po betonowych platformach, które są przytwierdzone stalowymi wysięgnikami do skał. Ściany wąwozu osiągają nawet do 700 metrów wysokości.

Z uwagi na fakt, że wiedzie tędy linia kolejowa Malaga - El Chorro, lewa ściana wąwozu jest w kilku miejscach przecięta mostami oraz wykutymi w skale tunelami.

Miejscami odległość pomiędzy ścianami wąwozu nie przekracza kilkunastu metrów, co czyni Desfiladero de los Gaitanes jednym z najbardziej stromych wąwozów skalnych w Europie.

Legalność

Zarówno Ścieżka Króla, jak i torowisko kolejowe są obecnie miejscami niedostępnymi dla turystów. Przechodzenie tunelami kolejowymi grozi wysokimi mandatami, choć nie ma innej drogi, by dostać się na El Caminito del Rey. Mimo to nie brakuje śmiałków chcących przejść śladami króla Alfonsa. Po kilku śmiertelnych wypadkach lokalne władze zamknęły wejście na Ścieżkę Króla - na obu końcach szlaku specjalnie rozmontowano część platform.

El Caminito del Rey esta intransitable!

Co dalej?

Od dawna planowana jest renowacja szlaku. Kto jednak choć raz doświadczył hiszpańskiej mañany, może być pewny, że nie nastąpi to prędko.

Dodano: 16 marca 2015 r.

Zgodnie z doniesieniami prasowymi, Ścieżka Króla została wyremontowana i od 26 marca 2015 r. będzie legalnie dostępna dla turystów bez doświadczenia wspinaczkowego. Komercjalizacja też poszła pełną parą - będą grupy, rezerwacje terminów, limity i opłaty. Więcej szczegółów na dedykowanej stronie - caminitodelrey.info.

 

Zainteresował Cię ten wpis? Może warto podzielić się nim z innymi?

Tagi: Andaluzja, Caminito del Rey, Desfiladero de los Gaitanes, El Chorro, góry, Hiszpania