Przedstawiam kompendium wiedzy o Karpatach na Ukrainie. Część inspiracyjna, organizacyjna, informacyjna i materiały o każdym z 23 pasm górskich w ukraińskich Karpatach — fenomenalnej części Karpat Wschodnich.
Gdzie jechać, co zobaczyć, jakie trasy wybrać?
20 najlepszych propozycji tras na wędrówki po Karpatach Ukraińskich!
Zobacz przegląd pomysłów na organizację wypadów z dobrym dojazdem środkami publicznymi lub transportem własnym. Jednodniowe, dwudniowe i kilkudniowe. Pętle i nie-pętle. Proste nawigacyjne i trochę bardziej wymagające. Każdy ...
Ser od pasterza czy kąpiel w Jeziorze Niesamowitym? Hnitessa czy Stóg? Hryniawy czy Krasna?
Subiektywna lista najciekawszych miejsc i rzeczy do zrobienia w Ukraińskich Karpatach.
Zdobądź Koronę Gór Ukrainy - wszystkie najwyższe szczyty poszczególnych 23 pasm naszego wschodniego sąsiada. 3... 2... 1... start!
Zakarpacki Szlak Turystyczny, Trasa dawną granicą II RP, Wschodniokarpacki Szlak Turystyczny, Główny Szlak Beskidzki Wschodniokarpacki i inne - zapraszam na przegląd propozycji długich tras i długodystansowych szlaków w Karpatach Ukraińskich!
Arcyciekawą propozycją na wędrówkę po Karpatach Ukraińskich jest trasa wzdłuż przedwojennej granicy Polski. To 327 km w pięknym karpackim terenie. Dziesiątki kilometrów wzdłuż starych polsko-czechosłowackich słupków granicznych, których mnóstwo jeszcze w górach stoi i ma się dobrze.
Zakarpacki Szlak Turystyczny to obecnie najdłuższy ciągły szlak turystyczny na Ukrainie. Przechodzi przez: Połoninę Równą, Bieszczady Zachodnie, Grzbiet Wododziałowy, Borżawę, Gorgany, Krasną, Świdowiec i Czarnohorę.
To 315 kilometrów po Ukraińskich Karpatach!
Wschodniokarpacki Szlak Turystyczny jest obecnie drugim najdłuższym ciągłym szlakiem turystycznym na Ukrainie. Przechodzi przez: Gorgany, Góry Pokuckie, Czarnohorę, Hryniawy, Czywczyny i Jałowiczory.
To prawie 280 kilometrów po Ukraińskich Karpatach!
Wszyscy znają Główny Szlak Beskidzki. Mając ~500 km i biegnąc od Ustronia do Wołosatego, jest najdłuższym szlakiem w polskich górach. Jeśli cofniemy się jednak do czasów II RP, szlak ten był o wiele dłuższy! Zaczynał się w ...
Materiały pomocne w organizowaniu wypraw w Karpaty Ukraińskie we własnym zakresie.
Otrzymuję wiele zapytań dotyczących organizacji wypraw w Karpaty Ukraińskie. Postanowiłem zebrać te najczęściej się pojawiające. Oczywiście wraz z odpowiedziami.
Jak dojechać? Nie zgubię się? Jak z nawigacją? Gdzie spać? Czy jest bezpiecznie? Gdzie znajdę wodę? Jaka pogoda ...
Gdy bakcyl Karpat Ukraińskich jest już w Tobie zaszczepiony, chcesz sięgać dalej, w mniej odkryte zakątki, w trudniej dostępne miejsca. Wtedy przyda Ci się dobra mapa. Mapa, która pomoże zaplanować wyjazd i spojrzeć na Karpaty Ukraińskie z ...
Czym i jak dojechać w Karpaty Ukraińskie? Wybrać własny transport czy komunikację zbiorową? Samochód, pociąg czy marszrutka? Którędy jechać? Zapraszam do lektury.
Od wielu osób organizujących swoje pierwsze wyprawy w Karpaty Ukraińskie otrzymuję często pytanie: co wybrać - namiot czy kwatery/schroniska? Omówmy ten temat.
Czy ktoś wyobraża sobie górską wyprawę bez mapy? Planowanie bez mapy? Ja nie.
Zobacz jakie mapy warto ze sobą mieć jadąc w Karpaty Ukraińskie. Co użyć do jeżdżenia palcem po mapie?
Jaka pora roku jest najlepsza na wyprawę w Karpaty Ukraińskie? I czemu każda?
Natura wyznacza najlepsze granice - rzeki, góry, morza. Nie inaczej jest w Karpatach Ukraińskich, gdzie sporo granic przebiega górskimi grzbietami. Czy można się do nich zbliżyć? Na ile? Jak wędrować po ukraińskiej granicy i cieszyć się górami?
Jadąc pociągiem w Karpaty Ukraińskie mamy do wyboru 3 linie kolejowe przecinające góry! Stacje kolejowe są więc świetnymi punktami wypadowymi. Postanowione - pojedziemy pociągiem! Teraz musimy sprawdzić rozkład jazdy... Jak to zrobić?
Jadąc w Karpaty Ukraińskie, prędzej czy później wylądujemy w marszrutce. Jak więc już na etapie planowania wyprawy, dowiedzieć się, jak i gdzie uda nam się nią dojechać? Czy marszrutki kursują wg jakichś rozkładów jazdy? Jeśli tak, to ...
Podstawowe informacje o Karpatach na Ukrainie.
Najtrudniejszą rzeczą przy tworzeniu turystyczno-poglądowej mapy Karpat Ukraińskich oraz Kompendium o Karpatach Ukraińskich było opracowanie listy wszystkich pasm górskich a także wyznaczenie granic tych pasm. Wydawać by się mogło, że taka standaryzacja to dość prozaiczna sprawa. Nic ...
Przegląd wszystkich 23 pasm górskich w Ukraińskich Karpatach.
Czyli ukraińskie Werchniodnistrowski Beskidy. Niewysokie pasmo ciągnące się od Sanu (w Polsce) do Stryja (na Ukrainie). Przeważnie zalesione góry mają ciekawy charakter, tzw. układ rusztowy - ciągnących się z północnego zachodu na południowy wschód równoległych grzbietów, które przedzielone są dolinami.
Najwyższym szczytem jest Magura Łomniańska (1024 m), a pomiędzy szczytami Czontyjówki (913 m) i Rozłucza (932 m) znajdują się źródła Dniestru.
Na terenie Ukrainy leżą przecież Bieszczady Zachodnie, zwane w polskiej literaturze po prostu Bieszczadami. Przekraczają one nieznacznie granicę polsko-ukraińską, ciągnąc się do Przełęczy Użockiej na wschodzie. Granicą Bieszczad Zachodnich na północnym wschodzie jest San, natomiast na południu - rzeka Uż.
Wobec tego najwyższym szczytem ukraińskiej części Bieszczad Zachodnich jest Kińczyk Bukowski (1251 m), na granicy polsko-ukraińskiej. Kolejną ciekawostką jest fakt, że w Bieszczadach, nieopodal szczytu Krzemieńca (1221 m), znajduję się trójstyk granic Polski, Ukrainy i Słowacji.
Oglądaj zdjęcia z Bieszczad (Zachodnich)
Zobacz opisane panoramy 360° z Bieszczad (Zachodnich)
Jak zobaczyć to, co zakazane?
Kińczyk Bukowski, Połonina Bukowska, Opołonek, Piniaszkowe - nasze południowo-wschodnie rubieże. Teren przygraniczny. Zewnętrzna granica UE. Teren ścisłej ochrony parku narodowego. Czy zwykły śmiertelnik może odwiedzić najbardziej niedostępną część Bieszczad?
Dla celów turystycznych przyjęło się, że Bieszczady Wschodnie to głównie połonina którą wieńczy Pikuj, ot dalszy ciąg naszych polskich Bieszczad, tylko na Ukrainie. Sprawa jest jednak dużo bardziej złożona. W skrócie: Bieszczady Wschodnie to Grzbiet Wododziałowy + Beskidy Skolskie.
Mamy tu m.in. malowniczą połoninę, która swoją długością o wiele przewyższa te znane nam z polskiej części Bieszczad. Biegła też tędy dawna granica II RP, czy Główny Szlak Beskidzki Wschodniokarpacki.
Byłeś kiedyś w polskich Bieszczadach i z ekscytacją patrzyłeś na wschód, w kierunku tych mniej eksplorowanych, ukraińskich szczytów? W Bieszczady Wschodnie zdecydowanie warto pojechać i nie jest to w ogóle trudne. Nie będziesz żałował!
Zobacz opisane panoramy 360° z Grzbietu Wododziałowego
Poglądowa mapa topograficzna Bieszczad Wschodnich, w skali 1:75 000.
Idealna by zaplanować i przewędrować grzbietem bieszczadzkiej połoniny, z Przełęczy Użockiej na Pikuj.
Połonina Równa jest dość rozległym pasmem górskim w zachodniej części Karpat na Ukrainie. Ciągnie się od Użu po Wiczę. Nie ma jednej, wyraźnie zaznaczonej grani głównej, a raczej zbiór szczytów, mniejszych masywów i połonin. Górna granica lasu sięga ok. 1150 m, wyżej - łąki górskie. Trzy wierzchołki wyraźnie dominują: Polonina Runa (1480 m), Ostra Hora (1405 m) i Liutańska Holica (1375 m).
Wybierasz się na Połoninę Równą? Nie? To błąd! Tak? To zapraszam na garść praktycznych informacji o tym paśmie górskim w Ukraińskich Karpatach.
Zobacz opisane panoramy 360° z Połoniny Równej
Oglądaj zdjęcia z Połoniny Równej
Pasmo ciągnące się pomiędzy Stryjem a Mizunką. Pomimo bliskości Lwowa czy Stryju, góry te wydają się być dość dzikie, należą do najsłabiej zaludnionych pasm ukraińskiej części Karpat. Nie ma pasterstwa. Beskidy Skolskie są zalesione, łąki górskie występują tylko na wyższych grzbietach. Wówczas piękne widoki gwarantowane.
Magura, z jej 1362 metrami, jest najwyższym szczytem w Beskidach Skolskich. Należy więc do Korony Karpat Ukraińskich. Gdyby nie wysokość, pewnie niewiele osób zainteresowałoby tą górą. Nie ma co ukrywać, Magura leży w mniej widokowej części Beskidów ...
Zobacz opisane panoramy 360° z Beskidów Skolskich
Oglądaj zdjęcia z Beskidów Skolskich
Długie na 50 km pasmo górskie na Zakarpaciu. Stożkowe szczyty pokryte są połoninami. Jedno z popularniejszych i mocniej eksploatowanych pasm w Karpatach Ukraińskich z uwagi na: dobry dojazd, całoroczny wyciąg krzesełkowy, przekaźnik radiowo-telewizyjny, czy stację meteo.
Borżawa od zachodu graniczy z Połoniną Równą, a od wschodu z Połoniną Czerwoną. Najwyższymi szczytami są: Stij (Stoj, Stohy; ukr. Стой, Стій) - 1677 m, zwornikowy Wielki Wierch (Великий Верх) - 1598 m oraz Żydowska Magura (Магура-Жиде) - 1519 m.
Przydatne informacje by pojechać i zobaczyć jak wygląda świat z malowniczych szczytów Borżawy, najdłuższej połoniny na Zakarpaciu!
Prezentuję stworzoną własnoręcznie, pierwszą turystyczną mapę Borżawy w skali 1:50 000.
Siatka GPS, cieniowanie, oryginalne nazewnictwo, szlaki, odległości i czasy przejść, informator. A do tego wszystko przygotowane do wydruku na A2/A1!
Zobacz opisane panoramy 360° z Połoniny Borżawy
Oglądaj zdjęcia z Połoniny Borżawy
Najrozleglejsze pasmo w Karpatach Ukraińskich. Rozciąga się od Przełęczy Toruńskiej na północnym zachodzie do Przełęczy Jabłonickiej (Tatarskiej) na południowym wschodzie. Gorgany są czterokrotnie większe obszarowo od Czarnohory i 20 razy rozleglejsze od polskiej części Tatr!
Dużo opadów, dużo kosówek, duże wysokości względne i wreszcie wiele miejsc, gdzie można poczuć prawdziwą przestrzeń gór. Wędrując po Gorganach będziemy napotykać wiele śladów polskości - polsko-czechosłowackie słupki graniczne z czasów II RP, ruiny schronisk, cmentarze wojenne czy pozostałości górskich kolejek wąskotorowych.
Zobacz opisane panoramy 360° z Gorganów
Oglądaj zdjęcia z Gorganów
Pomiędzy Prutem i Czeremoszem rozciągają się Góry Pokuckie (zwane także czasami Beskidami Pokuckimi lub Beskidami Huculskimi). Główny obszar zamieszkiwania Hucułów. Pasmo to jest odczuwalnie bardziej zagospodarowane i zaludnione niż inne, sąsiadujące pasma. W wielu miejscach góry otwierają się połoninami. W południowej cześci pasma niektóre szczyty dość kopiaste, z rumowiskami skalnymi, np. Rotyło.
Świetnym pomysłem na wędrówkę w Górami Pokuckimi jest przejście granią od Werchowiny, przez Rotyło, Hordię, Czornyj Pohar do Tatarowa lub Mikuliczyna.
Jedziemy. Upakowani w marszrutce jak sardynki, ale jedziemy. Jeśli dobrze przekazaliśmy nasze intencje kierowcy, to mamy zatrzymać się na zakręcie, przy drodze odbijającej do Wołowej. Tam bowiem planujemy rozpocząć przejście Gór Pokuckich.
Zapraszam na relację z przejścia ...
Zobacz opisane panoramy 360° z Gór Pokuckich
Oglądaj zdjęcia z Gór Pokuckich
Połonina Krasna ciągnie się od Tereswy do Riki. Krasna, czyli czerwona. I faktycznie - w odpowiedniej porze roku połonina nabiera właśnie takiego koloru! Lasy kończą się przeważnie na wysokości ~1300 m. Powyżej czekają nas już świetne widoki, m.in. na Świdowiec i Gorgany.
Najlepszym pomysłem na Krasną jest po prostu przejście jej całej - od wsi Krasna lub od Ust-Czornej do Kołoczawy.
Zobacz opisane panoramy 360° z Połoniny Krasnej
Oglądaj zdjęcia z Połoniny Krasnej
Świdowiec jest ciekawy, bo szerszy niż dłuższy - jego główny grzbiet jest krótszy od odchodzących od niego rozwlekłych ramion, zwanych płajami świdowieckimi. Grań główna ciągnie się od Tereswy i Brusturianki do Czarnej Cisy, natomiast ramiona opadają na południe aż do Cisy.
Nie jest to niskie pasmo — trzecie na Ukrainie. Swoją kulminację ma na 1881 m n.p.m., na szczycie Bliźnicy. Pierwszorzędne widoki na każdą stronę. Znajdziemy tutaj nawet jeziora polodowcowe. Piękne i długie połoniny - nic tylko wędrować!
Zobacz opisane panoramy 360° ze Świdowca
Oglądaj zdjęcia ze Świdowca
Góry Rachowskie to ukraińska część Karpat Marmaroskich, rozciągająca się od doliny Cisy (na zachodzie) do Stogu (na wschodzie). Północną granicę stanowi dolina Białej Cisy, a południową oczywiście granica ukraińsko-rumuńska, będąca jednocześnie granią główną wspomnianych Gór Rachowskich.
Góry miejscami mają ostry i wysokogórski charakter. W górnych partiach - połoniny. Wyśmienite widoki na Czarnohorę, rumuńską część Marmaroszy, a nawet Czywczyny, Świdowiec, Alpy Rodniańskie.
Ach Marmarosze! Kogóż nie kusi masywny Pop Iwan Marmaroski, Farcău na wyciągnięcie ręki, Stóg i wędrówka granicą z pięknymi widokami na góry Ukrainy i Rumunii.
Praktyczne informacje, które pozwolą zorganizować i powędrować po Górach Rachowskich (część Karpatach ...
Chcesz wybrać się w najdalsze zakątki Czywczynów? Z podekscytowaniem patrzyłeś na Marmarosze?
Aby wędrować przez te ukraińskie pasma potrzebny jest permit. Jak takie pozwolenie dostać? Czy bez przepustki zostaniemy zastrzeleni?
Zobacz opisane panoramy 360° z Gór Rachowskich
Oglądaj zdjęcia z Gór Rachowskich
Najwyższe pasmo Karpat Wschodnich na Ukrainie zajmujące centralną część Huculszczyzny. Rzeźba Czarnohory ma charakter wysokogórski. Na grzbietach połoniny, niżej iglaki, a w dole bukowe lasy pierwotne. Odkryjemy też polodowcowe jeziorka.
Odpoczywając przy byłym polsko-czechosłowackim słupku granicznym, czy patrząc sentymentalnie na Białego Słonia mamy szansę usłyszeć skoczną melodię graną przez mieszkającego tutaj pasterza...
Słów kilka o byłym polskim Obserwatorium Astronomiczno-Meteorologicznym na szczycie Pop Iwan w Czarnohorze (Ukraina) - najwyżej położonym, stale zamieszkanym budynkiem w granicach Polski.
Zobacz opisane panoramy 360° z Czarnohory
Oglądaj zdjęcia z Czarnohory
Na południowy wschód od Czarnohory mamy Połoniny Hryniawskie. Pasmo górskie zamknięte jest Białym i Czarnym Czeremoszem. Faktycznie, sporo połonin, a widoki dookoła wyśmienite - Czarnohora, Czywczyny, Jałowiczory. W przeciwieństwie do innych, okolicznych pasm, z Hryniaw miejscowi zdają się czerpać w dużo większym stopniu: sporo pasterstwa, borówkarzy, kapliczek.
Zobacz opisane panoramy 360° z Połonin Hryniawskich
Oglądaj zdjęcia z Połonin Hryniawskich
Czywczyny to ukraińska część Marmaroszy. Góry Czywczyńskie rozciągają się od Stoga (dawnego trójstyku granic II Rzeczypospolitej, Czechosłowacji i Rumunii) do Perkałabu. Główną granią Czywczynów przebiegała granica II RP z Rumunią, a obecnie jest to granica Ukrainy i Rumunii.
Na Hnitessie, czyli najbardziej na południe wysuniętym punkcie II Rzeczypospolitej, wedle legendy miał znajdować się kamień z wyrytymi literami FR, czyli Finis Respublicae (Koniec Rzeczypospolitej). Pasmo rzadko odwiedzane, lecz niesłychanie ciekawe.
Czywczyny — pasmo górskie na Ukrainie, w południowo-wschodniej części Karpat Ukraińskich. Mało dostępne, niezaludnione, rzadko odwiedzane. Ale jakże urokliwe i interesujące!
Praktyczne informacje, które pozwolą zorganizować i powędrować po Górach Czywczyńskich.
Dochodzimy do bramy. To sistiema. Wrota są zamknięte i na dodatek pokryte drutem kolczastym. Podobne zasieki obok. Z lewej krzyczy znak: "Granica Ukrainy. Przejście zabronione." I jeszcze ta wieża obserwacyjna, z której nas teraz pewnie obserwują. Czy ...
Chcesz wybrać się w najdalsze zakątki Czywczynów? Z podekscytowaniem patrzyłeś na Marmarosze?
Aby wędrować przez te ukraińskie pasma potrzebny jest permit. Jak takie pozwolenie dostać? Czy bez przepustki zostaniemy zastrzeleni?
Zobacz opisane panoramy 360° z Gór Czywczyńskich
Oglądaj zdjęcia z Gór Czywczyńskich
Pomiędzy Białym Czeremoszem a Putyłką znajduje się kolejne pasmo, o którym zapewne wiele osób mogło nie słyszeć. Chodzi o Góry Jałowiczorskie. To niewielkie pasmo, jedno z najbardziej na południe i wschód wysuniętych pasm w Karpatach Ukraińskich. Jałowiczory, nazywane są również Górami Putyłskimi. Wraz z graniczącymi z nimi od wschodu górami Wyżnicko-Strażowskimi mogą stanowić Góry Bukowińskie. Jeśli do tego dodamy jeszcze Góry Pokuckie, wówczas dostaniemy znane Karpaty Pokucko-Bukowińskie.
W partiach szczytowych połoniny, na których wypasają Hucułowie. Najwyższymi szczytami są Tomnatyk (1565 m) i Jarowica (1587 m). Na Tomantyku znajdują się ruiny stacji radarowej do obrony przeciwlotniczej.
Czy wiesz gdzie są Góry Jałowiczorskie? Ja przez długi czas nie wiedziałem o ich istnieniu! Szczęście, że miałem okazję tam być.
Zapraszam wszystkich wybierających się tam (nawet jeśli jeszcze o tym nie wiecie) na garść praktycznych informacji ...
Zobacz opisane panoramy 360° z Gór Jałowiczorskich
Oglądaj zdjęcia z Gór Jałowiczorskich
To przedłużenie Gór Pokuckich na południe, pasmo rozciąga się od Czeremoszu do Suczawy. Innymi słowy: Karpaty Pokucko-Bukowińskie = Góry Pokuckie + Góry Wyżnicko-Strażowskie właśnie.
Najbardziej na wschód wysunięte pasmo w Karpatach na Ukrainie. Głównie zalesione. Najwyższym szczytem jest Łungul (Długi Groń, 1381 m).
Zobacz opisane panoramy 360° z Gór Wyżnicko-Strażowskich
Beskidy Brzeżne ciągną się wąskim pasem pomiędzy doliną górnego Dniestru, przez przełom Stryju k. Synowódzka Niżnego, aż do doliny Prutu pod Delatynem. Wysokości nie przekraczają 1000 m n.p.m. Najwyższym szczytem Beskidów Brzeżnych jest Ciuchowy Dział (939 m), położony na wschód od Schodnicy. Ciekawostką tego pasma są wychodnie zbudowane ze skał piaskowcowych.
Zobacz opisane panoramy 360° z Beskidów Brzeżnych
Oglądaj zdjęcia z Beskidów Brzeżnych
Region Wewnętrznych Karpat Wschodnich, ciągnący się od Słowacji do Rumunii. Składa się z kilku mniejszych pasm górskich pochodzenia wulkanicznego, najmłodszych tworów geologicznych w Karpatach Ukraińskich. Na terytorium Ukrainy mamy: Wyhorlat, Makowicę, Syniak, Wielki Dział, Tupy i Gutiński Masyw (Góry Oasz).
Pasmo górskie położone na samym wschodzie Słowacji. Ale Wyhorlat to nie tylko Słowacja, ale też Ukraina. Masyw Popriečnego przecięty jest granicą, a po ukraińskiej stronie Wyhorljat (ukr. Вигорлят) opada do Użu. Najwyższym szczytem ukraińskiej części jest Witrowa Skała (słow. Vetrová skala).
Wyhorlackie szczyty nie są wysokie, lecz wybitne, co najbardziej czuć gdy staje się na najwyższym szczycie pasma i spogląda na południe - zbocza opadają 800 metrów w dół a góry raptownie się kończą. Dalej już tylko Kotlina Panońska. Ciemne andezyty przypominają często o pochodzeniu wulkanicznym całego pasma.
Zobacz opisane panoramy 360° z Wyhorlatu
Oglądaj zdjęcia z Wyhorlatu
Witrowa Skała jest najwyższym szczytem ukraińskiej części wulkanicznego pasma Wyhorlat. Należy więc do Korony Karpat Ukraińskich. Gdyby nie to, pewnie umknęłaby uwadze wielu z nas...
Niewysokie pasmo położone na południe od Połoniny Równej. Pomiędzy Wyhorlatem i Syniakiem, ciągnie się od Użu do Wyznicy. Najwyższym szczytem jest Makowica (978 m).
Oglądaj zdjęcia z Makowicy
Zobacz panoramę 360° z Makowicy
Pasmo Syniak leży pomiędzy Makowicą i Wielkim Działem, ciągnie się od rzeki Wyznica do Latoricy. Najwyższym szczytem jest Dunawka (1018 m).
Oglądaj zdjęcia z Syniaka
Wulkaniczne pasmo pomiędzy Syniakiem i Tupami, ciągnie się od Latoricy do rzeki Borżawa. Najwyższym szczytem jest Bużora (1081 m.), dobrze widoczna ze środkowej części Połoniny Borżawy.
Oglądaj zdjęcia z Wielkiego Działu
Tupy (daw. Góry Sewluskie) to niewielkie pasmo położone na północ od miasta Chust, pomiędzy Wielkim Działem i Gutińskim Masywem. Najwyższym szczytem jest Tupyj (878 m).
Zobacz panoramy 360° z Tupów
Oglądaj zdjęcia z Tupów
Na granicy ukraińsko-rumuńskiej mamy kolejne pasmo, zwane Gutińskim Masywem. Graniczne góry tworzą grzbiet z największym wzniesieniem 1093 m już na terytorium Rumunii; po ukraińskiej stronie najwyższym szczytem jest Frasyn (826 m). Gutiński Masyw dużo częściej występuje pod bardziej rozpowszechnioną w Polsce i Rumunii nazwą Gór Oasz (rum. Munții Oaș).
Oglądaj zdjęcia z Masywu Gutińskiego
Panoramiczne sylwetki szczytów należących do Korony Karpat Ukraińskich | Korony Gór Ukrainy.
Zdobądź Koronę Gór Ukrainy - wszystkie najwyższe szczyty poszczególnych 23 pasm naszego wschodniego sąsiada. 3... 2... 1... start!
3 lata temu
Agata
Bardzo dobre zmiany, systematyzujące całą wiedzę o Ukraińskich górach. Brawo!
Skomentuj...