Połonina Równa - praktyczne informacje

Góry Miejsca

Wybierasz się na Połoninę Równą? Nie? To błąd! Tak? To zapraszam na garść praktycznych informacji o tym paśmie górskim w Ukraińskich Karpatach.

Na szczycie Połoniny Równej

Charakterystyka

Połonina Równa (ukr. Połonyna Riwna) jest stosunkowo rozległym pasmem górskim w zachodniej części Karpat na Ukrainie. Połonina Runa, bo tak też się ją zwykło określać, nie ma jednej, wyraźnie zaznaczonej grani głównej — a raczej zbiór szczytów, mniejszych masywów i połonin.

Piętro lasu niknie, a połoniny otwierają się na wysokości 1000-1200 m. W wielu miejscach możemy więc mieć nadzieję na świetne widoki. Najwyższym wierzchołkiem Połoniny Równej jest góra o tej samej nazwie (1480 m). 1400 m n.p.m. przekroczy się jeszcze w jednym miejscu - na Ostrej Horze (1405 m). 

Poglądowa mapa Połoniny Równej

Połonina Równa od północy, poprzez dolinę Użu, graniczy z Bieszczadami Zachodnimi. Od Wyhorlatu na zachodzie oddziela ją również Uż. Doliny Turii i Pinii stanowią granicę z pasmami Makowicy i Siniaka na południu. Wschodnią granicę wyznacza Wicza, poprzez którą Połonina Równa styka się z Borżawą. A z Grzbietem Wododziałowym na północnym wchodzie sąsiaduje przez dolinę Żdeniwki.

Podejście na Połoninę Równą

Najbardziej znaczące szczyty i masywy w paśmie Połoniny Równej to:

  • Połonina Równa (szczyt, 1480 m)
  • Ostra Hora (1405 m)
  • Liutańska Holica (1375 m)

Oprócz tego mamy jeszcze m.in. Jawirnik (1017 m), Krasija (1036 m), Szyrokyj Menczył (1102 m), Boziowo (1095 m).

Trasy

Schemat szlaków i ścieżek w trójkącie Lutańska Holica - Połonina Równa - Ostra Hora:

Połonina Równa - schemat szlaków i ścieżek

Jedną z ciekawszych opcji na zapoznanie się z pasmem Połoniny Równej jest przejście trasy Łumszory - Prełuka - Ostra Hora - Roztoka. Dwie najwyższe połoniny z rozległymi widokami, na Prełukach świetne miejsce na biwak.

Kolejną, dość krótką propozycją może być pętla z Ostrą Horą:
- Paszkiwci - Prełuka - Ostra Hora - Paszkiwci
- Roztoka - Przełęcz Nizki - Ostra Hora - Roztoka

Jeśli kluczowy jest powrót do tego samego miejsca, najlepszą trasą będzie: Paszkowce - Ostra Hora - Prełuka - Połonina Równa - Prełuka - Paszkowce.

Podejście na Połoninę Równą od Prełuki

Wyprawę w Połoninę Równą można świetnie połączyć z przejściem Grzbietu Wododziałowego, zwanym też Bieszczadami Wschodnimi. Schodząc do wsi Paszkowce można podejść na Pikuj i kontynuować wędrówkę połoniną w kierunku Przełęczy Użockiej.

Dojazd

Choć Połonina Runa znajduje się kilka kilometrów od polskiej granicy, to dostać się tu nie jest łatwo.

Transport publiczny

Koleją z Lwowa do Sianek. Następnie przesiadka na pociąg do Użhorodu i wysiadamy w Wołosiance. Warto nadmienić, że pomiędzy Przełęczą Użocką a Wołosianką linia kolejowa jest przepięknie poprowadzona (tunele, wiadukty). Potem rzadko jadąca marszrutka na koniec wsi Tychyj. Stamtąd, przez las, do Roztoki. Można też wysiąść wcześniej, np. w Użoku i próbować znaleźć kogoś, kto zechciałby nas zawieźć np. na przełęcz pod Starostyną (pomiędzy wsiami Husnyj i Roztoka).

Wiadukt kolejowy przy przełęczy Użockiej

Innym wariantem jest długi dojazd od południa. Najpierw pociąg Lwów - Wołowiec, potem marszrutka Wołowiec - Perechresnyj - Roztoka.

Jeszcze inną, równie problematyczną opcją jest dostanie się od razu na Zakarpacie (np. przez przejście w Ubli albo pociągiem Lwów - Użhorod) i właśnie z Użhorodu łapać marszrutkę do wsi Łumszory.

Jeśli mamy więcej czasu, niegłupią opcją jest przejść... Grzbiet Wododziałowy. Wysiadamy w Siankach, idziemy całą połoniną aż na Pikuj, schodzimy do wsi Paszkowce i wychodzimy na Prełuki.

Trzeba pamiętać, że Połoniny Równej nie przecinają żadne drogi (pomijając maleńki skrawek na południowo wschodnich rubieżach). Choć trasa Łumszory - Paszkiwci to po górach ~25 km, to odłegłość po drodze wynosi już 75 km (od południa) lub 115 km (od północy), nie mówiąc już o trudności dojazdu pomiędzy wioskami leżącymi na skrajach Połoniny Równej. 

Własny transport

Dysponując własnym transportem można przyjechać od strony Przełęczy Użockiej, drogą Użok - Żdeniewo. Droga na odcinku Husny - Roztoka może jednak nie być przejezdna samochodem bez wyższego prześwitu. Dobre miejsce na rozpoczęcie wędrówki to Roztoka lub Paszkiwci, natomiast od zachodu - Łumszory.

Informacje

Woda

Z wodą nie powinno być większych problemów, jest sporo źródeł i potoków.

W drodze na Połoninę Równą z Prełuków

Nawigacja

Główne trasy, np. Łumszory - Połonina Równa - Paszkiwci nie powinny sprawić problemów. Gdy jednak chcemy nawigować się ścieżkami, poza wyznaczonymi szlakami, (np. Lutańska Holica) może to sprawić kłopot. Dobra mapa jest więc nieodzowna.

Mapy

Mapa Grzbiet Wododziałowy i Połonina Runa z wyd. ASSA/Karpackie Ścieżki

Jeszcze do niedawna z dokładnymi i aktualnymi mapami tego regionu było dość trudno. Sytuacja się jednak niedawno odmieniła, nie tylko dla Połoniny Równej, ale dla całych Karpat Ukraińskich. Wydawnictwo ASSA / Karpackie Ścieżki wypuściło bardzo dobre mapy, które świetnie sprawdzą się do wędrówki:

  • Grzbiet Wododziałowy i Połonina Runa (Верховинський Вододільний Хребет, Полонина Руна)

Ważniejsze miejsca

Połonina Równa - szczyt

Widoki rozległe, choć sama kopuła szczytowa płaska. Na wierzchołku poradzieckie instalacje wojskowe.

Połonina Runa - wierzchołek

Ostra Hora

Pomiędzy Połoniną Równą a Grzbietem Wododziałowym, stąd świetne widoki m.in. na Pikuj czy polską część Bieszczad.

Ostra Hora z podejścia na Połoninę Równą

Prełuka

Rozległa polana pomiędzy Połoniną Równą i Ostrą Horą. Aktywnie używana przez pasterzy.

Polana Prełuki pod Połoniną Równą

 

Zobacz dedykowaną stronę   Karpaty Ukraińskie
Znajdziesz tam wszystkie informacje o Karpatach na Ukrainie w jednym miejscu!

Zainteresował Cię ten wpis? Może warto podzielić się nim z innymi?

Tagi: Karpaty Ukraińskie, Korona Gór Ukrainy, Połonina Równa, Ukraina

20 pięknych tras w Karpatach Ukraińskich
20 pięknych tras w Karpatach Ukraińskich
Góry

5 kwietnia 2019  |  Czytaj po polsku

20 najlepszych propozycji tras na wędrówki po Karpatach Ukraińskich!

Zobacz przegląd pomysłów na organizację wypadów z dobrym dojazdem środkami publicznymi lub transportem własnym. Jednodniowe, dwudniowe i kilkudniowe. Pętle i nie-pętle. Proste nawigacyjne i trochę bardziej wymagające. Każdy znajdzie coś inspirującego!

Zakarpacki Szlak Turystyczny
Zakarpacki Szlak Turystyczny
Góry

15 marca 2019  |  Czytaj po polsku

Zakarpacki Szlak Turystyczny to obecnie najdłuższy ciągły szlak turystyczny na Ukrainie. Przechodzi przez: Połoninę Równą, Bieszczady Zachodnie, Grzbiet Wododziałowy, Borżawę, Gorgany, Krasną, Świdowiec i Czarnohorę.

To 315 kilometrów po Ukraińskich Karpatach!

TOP 25 Ukraińskich Karpat
TOP 25 Ukraińskich Karpat
Góry Miejsca

21 czerwca 2016  |  Czytaj po polsku

Ser od pasterza czy kąpiel w Jeziorze Niesamowitym? Hnitessa czy Stóg? Hryniawy czy Krasna?

Subiektywna lista najciekawszych miejsc i rzeczy do zrobienia w Ukraińskich Karpatach.

Mapa Karpat Ukraińskich
Mapa Karpat Ukraińskich
Mapy Góry

28 lutego 2016  |  Czytaj po polsku

Gdy bakcyl Karpat Ukraińskich jest już w Tobie zaszczepiony, chcesz sięgać dalej, w mniej odkryte zakątki, w trudniej dostępne miejsca. Wtedy przyda Ci się dobra mapa. Mapa, która pomoże zaplanować wyjazd i spojrzeć na Karpaty Ukraińskie z szerszej perspektywy.

Korona Karpat Ukraińskich | Korona Gór Ukrainy
Korona Karpat Ukraińskich | Korona Gór Ukrainy
Góry

13 kwietnia 2014  |  Czytaj po polsku

Zdobądź Koronę Gór Ukrainy - wszystkie najwyższe szczyty poszczególnych 23 pasm naszego wschodniego sąsiada. 3... 2... 1... start!

Dojazd w Karpaty Ukraińskie
Dojazd w Karpaty Ukraińskie
Góry

31 stycznia 2019  |  Czytaj po polsku

Czym i jak dojechać w Karpaty Ukraińskie? Wybrać własny transport czy komunikację zbiorową? Samochód, pociąg czy marszrutka? Którędy jechać? Zapraszam do lektury.

Skomentuj...