5 kwietnia 2019
Adam Rugała
20 najlepszych propozycji tras na wędrówki po Karpatach Ukraińskich!
Zapraszam na przegląd pomysłów na organizację wypadów z dobrym dojazdem środkami publicznymi (pociągi + marszrutki) lub transportem własnym. Jednodniowe, dwudniowe i kilkudniowe. Pętle i nie-pętle. Proste nawigacyjne i trochę bardziej wymagające. Każdy znajdzie coś inspirującego dla siebie!
Jako bazę dojazdową przyjmuję Lwów. Więcej szczegółów o dojeździe w Karpaty sprawdzisz w tym artykule. Propozycje tras opisuję od północnego-zachodu do południowego-wschodu.
1. Na Pikuj!
~2 dni │ ~41 km │ dojazd:
TRASA: Sianki - Przełęcz Użocka - Starostyna - Pikuj - Biłasowica
DOJAZD: Do Sianek bardzo dobry dojazd koleją z Lwowa, 5 pociągów dziennie. Biłasowica natomiast jest przy głównej drodze Mukaczewo - Stryj, jeżdżą marszrutki, którymi dojedziemy łatwo z/do Lwowa.
Prawdziwa klasyka. Niedaleko Polski, łatwy dojazd, prosta nawigacyjnie. Długa, piękna połonina zwieńczona najwyższym szczytem całych Bieszczadów - Pikujem. Świetne widoki. Trasa biegnie granią, byłą granicą II RP, którą także biegł kiedyś Główny Szlak Beskidzki Wschodniokarpacki. Obecnie fragment ZST.
→ czytaj więcej: Bieszczady Wschodnie - praktyczne informacje
2. Przez Pikuj i Równą
~4 dni │ ~72 (85) km │ dojazd:
TRASA: Sianki - Grzbiet Wododziałowy - Pikuj - Paszkiwci - Prełuki - (Połonina Równa) - Ostra Hora. Potem:
A) Ostra Hora - Przeł. Nyzky - Tychyj - Wołosianka
B) Ostra Hora - Roztoka - Husnyj - Użok
Opcje A i B są równoważne odległościowo. Dodatkowe wejście Prełuki - Równa - Prełuki to 13 km.
DOJAZD: Do Sianek bardzo dobry dojazd koleją z Lwowa, 5 pociągów dziennie w obie strony. Do Wołosianki/Użoku również dobry dojazd koleją, przesiadka w Siankach, 3-4 pociągi dziennie.
Dzięki połączeniu trasy 1. Na Pikuj! z Połoniną Równą, zyskujemy wariant idealny na ~4 dni wędrówki bazującej na dojeździe pociągiem. Możliwość przejechania jedną z najpiękniej położonych linii kolejowych w Karpatach, fragment od Wołosianki do Sianek wije się przez tunele i wiadukty wspinając się na Przełęcz Użocką. Ostra Hora i Równa to malownicze połoniny, leżące równolegle do Grzbietu Wododziałowego. Trasa biegnie w większości szlakami znakowanymi.
→ czytaj więcej: Bieszczady Wschodnie - praktyczne informacje
→ czytaj więcej: Połonina Równa - praktyczne informacje
3. Tryptyk Połoniny Równej
~2 dni │ ~42 km │ pętla │ dojazd: lub
TRASA: Liuta - Przełęcz Nizky - Ostra Hora - Prełuki - Połonina Równa - Turyczka - Liutańska Holica - Liuta
DOJAZD: Ta trasa to pętla, a więc idealna na własny środek transportu. Dojazd komunikacją zbiorową również nienajgorszy. Lwów - Kostryne pociągiem z przesiadką w Siankach (3-5 kursów dziennie). Z Kostryne marszrutką na koniec wsi Liuta (3 kursy dziennie).
Propozycja do zrobienia pętli zaliczającej 3 najwyższe, malownicze szczyty w paśmie Połoniny Równej: Równa, Ostra Hora i Liutańska Holica. Trasa trudniejsza nawigacyjnie, ponieważ w wielu miejscach nie idzie znakowanymi szlakami.
→ czytaj więcej: Połonina Równa - praktyczne informacje
4. Na Paraszkę!
1 dzień │ ~21 km │ dojazd:
TRASA: Skole - Paraszka - Korostów/Korczyn
Obie opcje podobne odległościowo.
DOJAZD: Do Skola mnóstwo połączeń kolejowych i marszrutkowych z Lwowa. Korostów leży przy głównej drodze Stryj - Mukaczewo, więc łatwo powinniśmy coś złapać ze/do Skola lub nawet Lwowa.
Z Korczyna kilka marszrutek dziennie w kierunku W. Synowydnego.
Niepozorna ale bardzo malownicza grań w Beskidach Skolskich. Wysokość nie rzuca na kolana (1268 m), ale kończący się las na ~1100 m, gwarantuje świetne widoki. Łatwy dojazd i nawigacja.
→ oglądaj zdjęcia z trasy: Skolskie pagórki
5. Granią Borżawy
2-3 dni │ ~46 km │ dojazd:
TRASA: Wołowiec - Płaj - Wełyki Wierch - Magura-Żyde - Przełęcz Pryslip - Połonina Kuk - Miżhirja
DOJAZD: Do Wołowca z Lwowa bardzo dużo połączeń kolejowych w różnej klasie, od elektriczek po wagony luksusowe. Z Miżhirji do Wołowca ok. 10 połączeń marszrutkowych dziennie.
Długa i malownicza połonina na Zakarpaciu. Borżawa jest dość popularna na tle innych pasm, niemniej zapewni wiele wrażeń. Łatwy dojazd i łatwa nawigacja szlakami znakowanymi.
→ czytaj więcej: Borżawa - praktyczne informacje
6. Borżawa na szybko
~1-2 dni │ 29 (33) km │ dojazd:
TRASA: Wołowiec - Płaj - Wełyki Wierch - Stij - Zenewa. Następnie:
A) Zenewa - Wowczyj
B) Zenewa - Osa (1662 km)
Opcja A to 33 km, opcja B to 29 km.
DOJAZD: Do Wołowca z Lwowa bardzo dużo połączeń kolejowych. Do stacji Wowczyj lub 1662 km również dojazd koleją, 3 połączenia dziennie.
Szybka trasa przechodząca przez zwornikowy Wełyki Wierch i najwyższy szczyt pasma - Stij. Dobry dojazd, wyznakowane szlaki na całej długości trasy.
→ czytaj więcej: Borżawa - praktyczne informacje
7. Grzbietem Krasnej
~1-2 dni │ 35 km │ dojazd:
TRASA: Ust-Czorna - Kłymowa - Syhliańskyj - Kołoczawa
DOJAZD: Dojazd do Połoniny Krasnej nie jest łatwy. Do Ust-Czornej dostać się najlepiej pociągiem bezpośrednim Lwów - Tereswa (2 kursy dziennie), gdzie przesiadamy się na marszrutkę do Ust-Czornej (2-3 kursy dziennie).
Z/do Kołoczawy dojedziemy marszrutką (1 oficjalny kurs dziennie np. z Wołowca czy Miżhirji). Z Miżhirji do Wołowca ok. 10 połączeń marszrutkowych dziennie. Z Wołowca do Lwowa bardzo dużo połączeń kolejowych.
Kolejna urzekająca połonina na Zakarpaciu. Dojazd czasochłonny, ale warto. Trasa biegnie granią po szlaku, prosta nawigacyjnie. Fragment ZST.
8. Piszkonia
~1-2 dni │ 30 km │ dojazd:
TRASA: Kołoczawa - Darwajka - Jasnowec - Horb - Negrowec - Synewir
DOJAZD: Z/do Kołoczawy dojedziemy marszrutką (1 oficjalny kurs dziennie np. z Wołowca czy Miżhirji). Z Miżhirji do Wołowca ok. 10 połączeń marszrutkowych dziennie. Z Wołowca do Lwowa bardzo dużo połączeń kolejowych.
Dojazd do/z Synewiru jak do Kołoczawy - to przystanek po drodze. Ewentualnie można przejść pieszo 12 km fragmentem Zakarpackiego Szlaku Turystycznego i znaleźć się w Miżhirji.
Gorgański grzbiet położony w południowo-zachodniej części pasma, wznosi się ponad 1100 metrów ponad Kołoczawę. Taka wybitność, i widoki, robią wrażenie. Fragmentem Kołoczawa - Horb biegnie nieznakowana ścieżka.
9. Królowa Popadia
~1-2 dni │ ~35 km │ pętla │ dojazd: lub
TRASA: Osmołoda - Grofa - Popadia - Ryżarnia - Osmołoda
DOJAZD: Pętla - trasa dobra na dojazd własnym środkiem transportu.
Do/z Osmołody 2 marszrutki dziennie z Kałusza. Z Lwowa do Kałusza pociągiem podmiejskim albo marszrutką.
Mieczysław Orłowicz o Popadii pisał tak:
W dnie pogodne widok obejmuje prawie całe Gorgany galicyjskie i węgierskie; od zachodu widnokrąg zamyka grzbiet Stohu i Wielkiego Wierchu w Bieszczadach, oraz piramida Pikula za Ławocznem, od wschodu i południa przez Świdowiec, Bliźnicę, Czarnohorę, Marmaroskie Karpaty sięga aż po ubielone śniegiem jeszcze w późnym lecie wierzchołki Alp Rodniańskich u północnej krawędzi Siedmiogrodu. Chociaż promień widzenia jest tak rozległy (...) widok z Popadii ma jedną cechę charakterystyczną; nie widać stąd nigdzie ani kawałka równiny, ani jednej osady ludzkiej; wzrok gubi się w morzu wierzchołków, połonin, głazów, kosodrzewin i czarnych górskich stoków, porosłych odwiecznym borem. Śmiało rzec można, że (nie licząc Tatr, posiadających zupełnie odrębny charakter) widok z Popadii nie ma sobie równego w Karpatach, na całej ich przestrzeni od Preszburga po Orszowę.
Pętla w sam raz podczas bazowania w Osmołodzie.
10. Gorgański kwartet
~2 dni │ ~39 km │ dojazd:
TRASA: Rafajłowa (Bystrzyca) - Poł. Ruszczyna - Sywula - Przeł. Borewka - Ihrowiec - Osmołoda
DOJAZD: Do/z Bystrzycy dojedziemy marszrutką (~5 kursów dziennie) z Nadwórnej. Do Nadwórnej dojazd prosty - pociągi z Lwowa lub marszrutki.
Do/z Osmołody 2 marszrutki dziennie z Kałusza. Z Lwowa do Kałusza pociągiem podmiejskim albo marszrutką.
Gorgański kwartet czyli 4 najwyższe szczyty Gorganów na 2 najwyższych grzbietach: Sywuli i Ihrowyszcza. Klasyka. Trasa w całości oszlakowana.
11. Gorgany wszerz
~7 dni │ ~142 km │ dojazd:
TRASA: Przełęcz Toruńska - Mołoda - Popadia - Osmołoda - Ihrowiec - Sywula - Bystrzyca (Rafajłowa) - Przełęcz Stoły - Syniak - Chomiak - Tatarów. Czyli gorgańska część Wschodniokarpackiego Szlaku Turystycznego.
DOJAZD: Na Przełęcz Toruńską dostaniemy się marszrutką np. z Dołyny (trasa Dołyna - Chust). Do Dołyny pociągiem lub marszrutką z Lwowa.
Z/do Tatarowa połączenia zarówno kolejowe jak i marszrutkowe.
Przejście całych gorganów od wschodu - do zachodu. Fragment Wschodniokarpackiego Szlaku Turystycznego, na całej długości trasa znakowana.
12. Mariaż Połoniny Czarnej i Świdowca
~2-3 dni │ ~50 km │ dojazd:
TRASA: Rafajłowa (Bystrzyca) - Gropa - Wielka Bratkowska - Przeł. Okole - Trojaska - Bliźnica - Kwasy
DOJAZD: Do/z Bystrzycy dojedziemy marszrutką (~5 kursów dziennie) z Nadwórnej. Do Nadwórnej dojazd prosty - pociągi z Lwowa lub marszrutki.
Z/do Kwasów bezpośrednie połączenia kolejowe z/do Lwowa.
Piękne przejście z Gorganów w Świdowiec, przez Przeł. Okole i nieopodal źródeł Czarnej Cisy. Fragmentem Połoniny Czarnej biegnie była granica II RP.
13. Granią Świdowca
~2 dni │ ~45 km │ dojazd:
TRASA: Ust-Czorna - Tempa - Bliźnica - Kwasy
DOJAZD: Do Ust-Czornej dostać się najlepiej pociągiem bezpośrednim Lwów - Tereswa (2 kursy dziennie), gdzie przesiadamy się na marszrutkę do Ust-Czornej (2-3 kursy dziennie). Z/do Kwasów bezpośrednie połączenia kolejowe z/do Lwowa.
Przejście wszerz z zachodu na wschód malowniczym pasmem Świdowca. Trasa znakowana na całej długości.
14. Bliźnicki płaj
2 dni │ ~37 km │ dojazd:
TRASA: Jasinia - Drahobrat - Peremyczka - Bliźnica - Terentyn - Rachów
DOJAZD: Do Jasini i Rachowa dostaniemy się bez problemu pociągiem (bezpośrednie połączenia z Lwowa). Obia miasta leżą też przy głównej drodze, więc łatwo znajdziemy transport marszrutkowy. Przy dojeździe własnym środkiem transportu można zostawić go w jednym z miast, podjechać do drugiego i mamy wygodny powrót górami do zaparkowanego samochodu.
Trasa biegnie jednym ze świdowieckich płajów, których wiele odchodzi od grani głównej. Szlak wyznakowany na całej długości, bardzo dobry dojazd.
15. Granią Pokuckich
~2 dni │ 37 km │ dojazd:
TRASA: Wołowa - Rotyło - Hordi-Dobrokiwska - Jahidna - Mikuliczyn
DOJAZD: 6 bezpośrednich pociągów dziennie Lwów - Worochta. W Worochcie przesiadka na marszrutkę do Werchowyny (ponad 10 kursów dziennie) i wysiadamy w Wołowej.
Z/do Mikuliczyna jeszcze więcej połączeń zarówno kolejowych jak i marszrutkowych.
Góry Pokuckie są rzadziej wybierane na cel wędrówki, lecz mają wiele do zaoferowania! Proponowana trasa biegnie ich granią, z wejściem na najwyższy szczyt - Rotyło. Bardzo dobry dojazd.
→ czytaj więcej: Przez Góry Pokuckie - relacja
16. Czarnohorska klasyka
~3 dni │ ~61 km │ dojazd:
TRASA: Łuhy - Waskuł - Pop Iwan Czarnohorski - Howerla - Petros - Kwasy
DOJAZD: Dojazd do Łuhów jest całkiem przyjemny. Nocny pociąg Lwów - Sołotwyno. Z Sołotwyna do Rachowa b. dużo marszrutek. Z Rachowa do Łuhów ok. 6 kursów dziennie.
Z Kwasów pociągi bezpośrednie do Lwowa.
Przejście całą granią Czarnohory. Klasyka sama w sobie. Dobry dojazd.
17. Czarnohorska pętla
2-3 dni │ ~56 km │ pętla │ dojazd:
TRASA: Łuhy - Waskuł - Pop Iwan Czarnohorski - Howerla - informacja turystyczna pod Howerlą - wieś Howerla - Łuhy
DOJAZD: Ta trasa to pętla, a więc idealna na własny środek transportu.
Trasa granią Czarnohory, którem celem jest zatoczenie pętli, jednocześnie przechodząc przez ważniejsze miejsca w paśmie.
18. Granią Gór Rachowskich
3 dni │ ~67 km │ dojazd:
TRASA: Diłowe - Poł. Latundur - Pop Iwan Marmaroski - Nieneska - Stih - Wychid - Łuhy
DOJAZD: Do Diłowego dostaniemy się wygodnie pociągiem nocnym Lwów - Sołotwyno. Rano przesiadamy się na jedną z wielu marszrutek na trasie Sołotwyno - Diłowe. I gotowe!
Z Łuhów do Rachowa ok. 6 kursów marszrutkowych dziennie. Z Rachowa albo pociągiem bezpośrednim do Lwowa, albo ponownie - marszrutką do Sołotwyna i pociągiem Sołotwyno - Lwów.
Granią Gór Rachowskich, czyli ukraińskiej części Marmaroszy. Dojazd czasochłonny lecz bardzo prosty. Trasa nawigacyjnie prosta, po szlaku i głównie wzdłuż granicy ukraińsko-rumuńskiej. Organizację wyprawy komplikuje wymaganie posiadania permitu, jest on jednak prosty do załatwienia.
Świetnie się łączy z trasą 16. Czarnohorska klasyka. Wraz z nią stanowi jedną z piękniejszych tras w Karpatach na Ukrainie.
→ czytaj więcej: Góry Rachowskie (Marmarosze) - praktyczne informacje
19. PIM
2 dni │ ~45 (48) km │ pętla │ dojazd: lub
TRASA: Bohdan - Kwasnyj - Poł. Latundur - Pop Iwan Marmaroski - Holovaciu - Vf. Mic - Bohdan
Z dodatkowym zdobyciem Meżypotoków - 48 km.
DOJAZD: Trasa to pętla więc w sam raz na własny transport. Lub: nocny pociąg Lwów - Sołotwyno. Z Sołotwyna do Rachowa b. dużo marszrutek. Alternatywnie bezpośredni pociąg Lwów - Rachów. Z/do Rachowa z/do Bohdana ok. 6 kursów dziennie.
Pętla dla chcących zdobyć Popa Iwana Marmaroskiego i wrócić w to samo miejsce, tj. do doliny Białej Cisy. Wymagane posiadanie permitu. Nawigacja całkiem prosta, choć fragment do Poł. Latundur nie jest oszlakowany.
→ czytaj więcej: Góry Rachowskie (Marmarosze) - praktyczne informacje
→ czytaj więcej: Permity na Marmarosze i Czywczyny
20. Pętla po Czywczynach i Hryniawach
~4 dni │ ~86 km │ pętla │ dojazd: lub
TRASA: Szybene - Kernycznyj - Wielka Budyjowska - Palenica - Hnitessa - Palenica - Prełuczna - Przełęcz Szyja - Pnewie - Baba Ludowa - Szybene
DOJAZD: Pętla - trasa dobra na dojazd własnym środkiem transportu.
Do Szybenego dojedziemy marszrutką z Werchowyny (2-3 kursy dziennie). Do Werchowyny marszrutką z Worochty (~10 kursów dziennie). 6 bezpośrednich pociągów dziennie Lwów - Worochta.
Świetna pętla w bardziej niedostępnych i rzadziej odwiedzanych regionach Ukraińskich Karpat. Wymagane posiadanie pozwolenia na poruszanie się w strefie przygranicznej. Nawigacja prosta - w Czywczynach wzdłuż obecnej ukraińsko-rumuńskiej granicy. W Hryniawach - granią, którą biegnie szlak.
→ czytaj więcej: Czywczyny - praktyczne informacje
→ czytaj więcej: Permity na Marmarosze i Czywczyny
→ czytaj więcej: Sistiemą przez Czywczyny - relacja
Zobacz dedykowaną stronę
Znajdziesz tam wszystkie informacje o Karpatach na Ukrainie w jednym miejscu!
Zainteresował Cię ten wpis? Może warto podzielić się nim z innymi?
Tagi: Karpaty, Karpaty Ukraińskie, Ukraina
3 lata temu
Marysia
Adam, chapeau bas! Rewelacyjna robota! Obiecuję do Twoich propozycji tras wracać i realizować :)
3 lata temu
Piotr
Super! Jak byś jeszcze dorzucił ślady gpx to by było bardzo super :-)
3 lata temu
Pawel (Tczew)
Adam jesteś Mega Kotem! 😀
Wielkie dzięki! Wiele tych miejsc już schodzilem, wiele jeszcze przede mną!
Pozdrawiam
Skomentuj...