Borżawa - mapa

Mapy Góry

Borżawa - mapa

Najdłuższa połonina na Zakarpaciu, Połonina Borżawa, do dziś dnia nie doczekała się mapy turystycznej. Każdy chętny odwiedzenia tego pasma radzi sobie drukując stare radzieckie mapy w skali 1:100 000 lub WIG-ówki. Nieużyteczna na górskie warunki skala, brak niedawno wyznakowanych szlaków czy wsparcia GPS-a - trzeba się z tym borykać na każdym kilometrze wędrówki.

Postanowiłem to zmienić i samemu stworzyć porządną mapę Borżawy. Dzięki dwukrotnej wizycie w tym paśmie, zebraniu śladów GPS i dokumentacji fotograficznej zostanie kartografem okazało się nie być wcale takie trudne!

Przedstawiam pierwszą turystyczną mapę Borżawy:

  • skala 1:50000
  • siatka GPS
  • cieniowanie (tzw. hillshading)
  • barwy hipsometryczne
  • oryginalne nazewnictwo
  • szlaki wyznaczone oraz planowane
  • odległości oraz czasy przejść
  • ważniejsze opisy także w języku ukraińskim i angielskim (np. legenda, niektóre nazwy)
  • informator krajoznawczy (zaznaczone ważniejsze punkty nawigacyjne, krótka charakterystyka pasma, rozkłady jazdy pociągów na trasie Lwów - Wołowiec)

Mapa obejmuje swoim zasięgiem także rzadziej eksplorowane południowe i zachodnie części Borżawy.

Pobierz

Borżawa - mapa

Mapa do przeglądania cyfrowego.

Mapa - Borżawa (JPG, 4297 x 3832 px, 8 MB)

 

Cena mapy bez znaków wodnych równa jest temu na ile wyceniasz moją pracę. Cena wydrukowanej na A2/A1 wersji do uzgodnienia.

 Uwaga! Niestety nie zajmuję się już wydawaniem mapy Borżawy w wersji papierowej. Jako mapę papierową do nawigacji w terenie mogę zaproponować inną, dobrą pozycję ukraińskiego wydawnictwa - czytaj więcej.

Zainteresowanych proszę o kontakt.

Materiały

Dane potrzebne do stworzenia mapy pochodzą z materiałów własnych (zdjęć, śladów GPS), ukraińskich ortofotomap, SRTM, OpenStreetMap oraz radzieckich map topograficznych z 1976 r.

 

Zobacz dedykowaną stronę   Karpaty Ukraińskie
Znajdziesz tam wszystkie informacje o Karpatach na Ukrainie w jednym miejscu!

Zainteresował Cię ten wpis? Może warto podzielić się nim z innymi?

Tagi: Borżawa, góry, Karpaty Ukraińskie, mapa, Ukraina

10 lat temu

psyloo

brawo!

10 lat temu

Wojtek Pysz

Podziwiam ogrom pracy włożony w utworzenie mapy. Na razie siedzę i wzrokiem wędruję długim grzbietem Borżawy. Wygląda na to, że mapa będzie wspaniałym pomocnikiem w karpackich wędrówkach. I już się nie mogę doczekać, kiedy sprawdzę to w terenie.

10 lat temu

Leszek

Świetna robota Adaś. Podziwiam!

10 lat temu

Marysia

Rewelacja! Jestem pod wielkim wrażeniem. I przebieram nogami czekając na okazję do wyruszenia w tamte strony!

10 lat temu

mareczek

Nic dodać, nic ująć! Kawał dobrej roboty wymagający na pewno wiele poświęcenia. Mapa czytelna i wyraźna. Dla chcących poznać piękno Borżawy - pomocna i nieoceniona!

10 lat temu

Ania Bieniek

Dziś przyniosłam z poczty świeżutką, pachnącą mapę i nie mogę się na nią napatrzeć, jest rewelacyjna, Adam, szacuneczek :)

10 lat temu

woodz

Chciałbym tam pojechać z "taką" mapą!

9 lat temu

Grzegorz

Mapa zdecydowanie lepsza niż wydawnictwa ukraińskie, była bardzo pomocna

9 lat temu

Jan

Dziękuję za udostępnienie mapy! Nie zawiodła w terenie, rewelacyjna robota!

9 lat temu

Grzesiek

Interesuje mnie charakterystyka zaplecza noclegowego w Wołowcu i Pilipcu. Planuję za 2tygodnie zrobić Borżawę, ale ze względu na ograniczoną ilość wolnego czasu i lekką kontuzję kolana, wyprawa musi być możliwie szybka i bez zbędnego bagażu. Dlatego wolę uniknąć noclegów w namiocie. Czy noclegi w tych miejscowościach są całoroczne? Czy wymagają śpiwora i karimaty? Czy konieczna jest rezerwacja? Proszę o wszelkie dostępne informacje. Z góry dziękuję :)

9 lat temu

Adam

@Grzesiek Nie mam takiego doświadczenia, nigdy nie spałem w tamtym rejonie bez namiotu. Myślę, że spokojnie znajdziesz lokum zarówno w Wołowcu, jak i w Pilipcu bez wcześniejszej rezerwacji. W Wołowcu przy dworcu kolejowym funkcjonuje całoroczna turbaza PŁAJ. Pilipec jest też dość nastawiony na turystów z uwagi na wyciągi. Najlepiej weź na wszelki wypadek śpiwór i karimatę, dostań się do Wołowca, zostaw to w jakimś lokum i zrób kółko Wołowiec - Temnatyk - Płaj - Stara serowarnia - Wołowiec. Następnego dnia możesz udać się do Pilipca jakąś marszrutką, znów zostawić bagaże w jakieś kwartirze i pójść tak: Pilipiec - Wielki Wierch - Stij - Wielki Wierch - Hymba - Pilipiec. Kolejnego można dalej: Pilipiec - Magura-Żyde - Przełęcz Prislip - zejść do drogi i wrócić do swojego lokum.

Jeśli wydaje Ci się, że dasz radę przejść jednego dnia z Wołowca do Pilipca to też jest to opcja, bo, jak wspomniałem, w Pilipcu raczej znajdziesz kwartirę/hotel i nie będziesz musiał chodzić ze śpiworem.

Niestety nie mogę polecić żadnego konkretnego miejsca noclegowego, musisz już poszukać sam.

Życzę owocnego wypadu i dobrej pogody (a na Borżawie o nią trudno!)

9 lat temu

Grzesiek

Dzięki za pomoc Adam. Jednak zdecyduję się na namiot, z kolanem coraz lepiej, a ze względu na niepewne noclegi wolę go zabrać (kilka kilogramów więcej, ale za to może uda się pstryknąć fajne fotki zachodu i wschodu słońca na grani). Pozdrawiam :)

9 lat temu

Grzesiek

Przed wyjazdem obiecałem, że napiszę coś po powrocie, więc skrobię. Pogoda udała się super. Przebieg trasy opisałem w dziale Korona Gór Ukrainy, więc tutaj podam kilka szczegółów. Turbaza Płaj jednak nie jest całoroczna, bo była zamknięta, ale poniżej jej jest hotel Wierchowina, który oferuje noclegi w dobrej cenie. Zaciekawiło mnie dlaczego na szlaku na Stij spotkałem tylu turystów i wszystko się wyjaśniło gdy zapytałem napotkaną parę "piknikowców" jak zamierzają zejść na dół przed zmrokiem. Okazało się że w weekendy krzesło z Pilipca jest czynne i za 30 hrw można wyjechać lub zjechać z Hymby (opcja dla wygodnialskich). Ponadto zrobiłem mały rekonesans pod względem noclegów, zaplecza narciarskiego i cen w okolicy, więc jeśli ktoś będzie zainteresowany takimi danymi, to chętnie pomogę :)

7 lat temu

Gabi

Grzesiek, ja poprosiłabym o info :) [email protected] bede zobowiązana :)

Skomentuj...