Propozycje długich tras w Karpatach Ukraińskich

Góry

Szlaki długodystansowe i długie wędrówki w górach działają na wyobraźnię. Można iść i iść, dać ponieść się górom i stracić rachubę czasu.

Zapraszam na przegląd propozycji długich tras i długodystansowych szlaków w Karpatach Ukraińskich!

Zakarpacki Szlak Turystyczny

Zakarpacki Szlak Turystyczny to obecnie najdłuższy ciągły szlak turystyczny na Ukrainie. 315 kilometrów po Ukraińskich Karpatach, od Wełykiego Bereznego na zachodzie po Howerlę na wschodzie. 

Granią Połoniny Krasnej

Szlak widowiskowy i godny polecenia, ponieważ ma ewidentnie charakter połoninowaty - przebiega przez piękniejsze pasma o takim charakterze na Ukrainie. Przechodzi przez: Połoninę Równą, Bieszczady Zachodnie, Grzbiet Wododziałowy, Borżawę, Gorgany, Krasną, Świdowiec i Czarnohorę.

→ czytaj więcej o Zakarpackim Szlaku Turystycznym

Wschodniokarpacki Szlak Turystyczny

Wschodniokarpacki Szlak Turystyczny to drugi najdłuższym szlak turystyczny na Ukrainie. Prawie 280 kilometrów po Ukraińskich Karpatach, od Przełęczy Toruńskiej na zachodzie po Szepit na wschodzie, przy granicy z Rumunią. 

Rozległy widok na Góry Pokuckie z góry Czornyj Pohar

Połowę całego dystansu stanowi przejście wszerz całych Gorganów, najrozleglejszego pasma w Karpatach Ukraińskich. Potem niewysokie, lecz urokliwe Góry Pokuckie, pasmo Kostryczy w Czarnohorze, całe Połoniny Hryniawskie z północnego zachodu na południowy wschód, maleńki fragment Gór Czywczyńskich i finisz w Jałowiczorach.

→ czytaj więcej o Wschodniokarpackim Szlaku Turystycznym

Dawną Granicą II RP

Arcyciekawą propozycją na wędrówkę po Karpatach Ukraińskich jest trasa wzdłuż przedwojennej granicy Polski. To 327 km w pięknym karpackim terenie. Dziesiątki kilometrów wzdłuż starych polsko-czechosłowackich słupków granicznych, których mnóstwo jeszcze w górach stoi i ma się dobrze. 

Okolice Małej Howerli - zejście w kierunku Wielkiej Koźmieskiej

Na taką wędrówkę można się skusić nie tylko ze względów sentymentalnych lub historycznych! Trasa wzdłuż granicy prowadzi pięknymi graniami, często mniej popularnymi terenem, przez bardziej znamienite i strategiczne przełęcze...

→ czytaj więcej o trasie dawną granicą II RP w Karpatach Ukraińskich

Główny Szlak Beskidzki Wschodniokarpacki | Główny Szlak Karpacki

Wszyscy znają Główny Szlak Beskidzki. Mając ~500 km i biegnąc od Ustronia do Wołosatego, jest najdłuższym szlakiem w polskich górach. Jeśli cofniemy się jednak do czasów II RP, szlak ten był o wiele dłuższy! Zaczynał się w Ustroniu a kończył na Stogu w Czywczynach (byłym trójstyku granicy polsko-czechosłowacko-rumuńskiej). Cóż to musiała być za zacna trasa - ponad 700 km po (ówczesnych polskich) Karpatach!

Zachodnią część szlaku (Ustroń - Krynica) zaprojektował Kazimierz Sosnowski, a znakowanie zakończono w 1929 roku. Nad wschodnią częścią (na terytorium obecnej Ukrainy to: Bieszczady Wschodnie, Gorgany, Czarnohora) pracował Mieczysław Orłowicz. Znakowanie zakończono w 1935 r. Przez 4 następne lata, do wybuchu II wojny światowej, szlak nosił imię marszałka - Główny Szlak Beskidzki PTT im. Józefa Piłsudskiego.

Główny Szlak Beskidzki Wschodniokarpacki - przebieg

Główny Szlak Beskidzki Wschodnikarpacki jest to więc obecnie szlak biegnący od granicy polsko-ukraińskiej przy Przełęczy Użockiej / Siankach aż do Stogu w Czywczynach.

→ czytaj więcej o Głównym Szlaku Beskidzkim Wschodniokarpackim

Wielka Pętla Karpat Ukraińskich

Dla chcących jeszcze więcej i jeszcze dalej mam kolejną propozycję - Wielką Pętlę po Karpatach Ukraińskich. Trasa powstała poprzez połączenie Zakarpackiego i Wschodniokarpackiego Szlaku Turystycznego oraz dodanie kilku interesujących fragmentów.

Wielka Pętla po Karpatach Ukraińskich - przebieg

Dzięki temu osiągamy 769 km i odwiedzamy 14 pasm! Zaczynamy w Wełykim Bereznym przy granicy ze Słowacją, dochodzimy aż do Gór Jałowiczorskich przy granicy z Rumunią i wracamy do Rozłucza, niedaleko Polskiej granicy.

Etapy:

  • Wełykij Bereznyj - Howerla (Zakarpacki Szlak Turystyczny)
  • Howerla - Pop Iwan Czarnohorski - Stóg - Hnitessa - Perkałaba - Sarata - Tomnatyk (Czarnohora, Czywczyny, Jałowiczory)
  • Tomnatyk - Przełęcz Toruńska (Wschodniokarpacki Szlak Turystyczny)
  • Przełęcz Toruńska - Czorna Ripa - Sławsko (Grzbiet Wododziałowy)
  • Sławsko - Połoniny Rosochackie - Turka (Beskidy Skolskie)
  • Turka - Rozłucz (932 m) - źródła Dniestru - Rozłucz (Góry Sanocko Turczańskie)

Wariacje

Czyli luźne propozycje na temat powyższych tras, które połączone mogą być jeszcze ciekawsze.

1. Jeśli chcemy połączyć gorgańską część WKST z Zakarpackim ST i kontynuować Świdowcem + Czarnohorą, dobrą opcją jest przejście przez Połoninę Czarną i Przełęcz Okole.

2. Zakarpacki Szlak Turystyczny żal kończyć na Howerli. Naturalną opcją jest pociągnięcie grani Czarnohory. Jeśli jednak kusi nas pójście dalej, można zejść z Popa Iwana do Szybenego a następnie:

  • wejść w Połoniny Hryniawskie, dojść do Baby Ludowej i albo kontynuować na północ do Krasnyka, albo iść na wschód granią Hryniaw aż do Perkałabu, opcjonalnie przez Jałowiczory do Szepitu
  • otrzymać pozwolenie w strażnicy i przez Kernycznyj wejść na grań Czywczynów i przejść aż do Perkałabu

3. Całkiem ciekawe możliwości stwarza możliwe przejście ze Świdowca w Karpaty Marmaroskie. Wystarczy z Bliźnicy iść bardzo długim grzbietem na południe (~40 km), przez Przełęcz Rachowską i za Łysyną (1409 m) zejść do Diłowego. Tam można dograć permit i ruszyć bezpośrednio w Marmarosze.

4. Przejście z Borżawy w Połoninę Krasną można rozwiązać inaczej niż ZST, mianowicie wędrujemy dalej granią Borżawy przez Kuk, zejście z grani do Riki pomiędzy wsiami Buczkowe i Pidczumal, a następnie przez masyw Tapesz do Kołoczawy.

 

Zobacz dedykowaną stronę   Karpaty Ukraińskie
Znajdziesz tam wszystkie informacje o Karpatach na Ukrainie w jednym miejscu!

Zainteresował Cię ten wpis? Może warto podzielić się nim z innymi?

Tagi: góry, Karpaty, Karpaty Ukraińskie, Korona Gór Ukrainy, Ukraina

Główny Szlak Beskidzki Wschodniokarpacki
Główny Szlak Beskidzki Wschodniokarpacki
Góry Miejsca

13 października 2021  |  Czytaj po polsku

Wszyscy znają Główny Szlak Beskidzki. Mając ~500 km i biegnąc od Ustronia do Wołosatego, jest najdłuższym szlakiem w polskich górach. Jeśli cofniemy się jednak do czasów II RP, szlak ten był o wiele dłuższy! Zaczynał się w Ustroniu a kończył w Czarnohorze i Czywczynach. Cóż to musiała być za zacna trasa - około 840 km po (ówczesnych polskich) Karpatach!

Zapraszam na opracowanie GSB Wschodniokarpackiego wraz z mapami.

Dawną granicą II RP w Karpatach Ukraińskich
Dawną granicą II RP w Karpatach Ukraińskich
Góry

15 marca 2019  |  Czytaj po polsku

Arcyciekawą propozycją na wędrówkę po Karpatach Ukraińskich jest trasa wzdłuż przedwojennej granicy Polski. To 327 km w pięknym karpackim terenie. Dziesiątki kilometrów wzdłuż starych polsko-czechosłowackich słupków granicznych, których mnóstwo jeszcze w górach stoi i ma się dobrze.

Zakarpacki Szlak Turystyczny
Zakarpacki Szlak Turystyczny
Góry

15 marca 2019  |  Czytaj po polsku

Zakarpacki Szlak Turystyczny to obecnie najdłuższy ciągły szlak turystyczny na Ukrainie. Przechodzi przez: Połoninę Równą, Bieszczady Zachodnie, Grzbiet Wododziałowy, Borżawę, Gorgany, Krasną, Świdowiec i Czarnohorę.

To 315 kilometrów po Ukraińskich Karpatach!

Wschodniokarpacki Szlak Turystyczny
Wschodniokarpacki Szlak Turystyczny
Góry

15 marca 2019  |  Czytaj po polsku

Wschodniokarpacki Szlak Turystyczny jest obecnie drugim najdłuższym ciągłym szlakiem turystycznym na Ukrainie. Przechodzi przez: Gorgany, Góry Pokuckie, Czarnohorę, Hryniawy, Czywczyny i Jałowiczory.

To prawie 280 kilometrów po Ukraińskich Karpatach!

Jakie mapy w Karpaty Ukraińskie?
Jakie mapy w Karpaty Ukraińskie?
Góry

17 stycznia 2019  |  Czytaj po polsku

Czy ktoś wyobraża sobie górską wyprawę bez mapy? Planowanie bez mapy? Ja nie.

Zobacz jakie mapy warto ze sobą mieć jadąc w Karpaty Ukraińskie. Co użyć do jeżdżenia palcem po mapie?

TOP 25 Ukraińskich Karpat
TOP 25 Ukraińskich Karpat
Góry Miejsca

21 czerwca 2016  |  Czytaj po polsku

Ser od pasterza czy kąpiel w Jeziorze Niesamowitym? Hnitessa czy Stóg? Hryniawy czy Krasna?

Subiektywna lista najciekawszych miejsc i rzeczy do zrobienia w Ukraińskich Karpatach.

Skomentuj...