Wschodniokarpacki Szlak Turystyczny

Góry

Wschodniokarpacki Szlak Turystyczny (ukr. Східно-Карпатський туристичний шлях, СКТШ) jest obecnie drugim najdłuższym ciągłym szlakiem turystycznym na Ukrainie. To prawie 280 kilometrów po Ukraińskich Karpatach!

Trasa zaczyna się na Przełęczy Toruńskiej, a kończy na dalekim końcu Gór Jałowiczorskich, w Szepicie, przy granicy z Rumunią. Na całym odcinku szlak jest znakowany kolorem czerwonym.

Wschodniokarpacki Szlak Turystyczny - przebieg

Połowę całego dystansu stanowi przejście wszerz całych Gorganów, najrozleglejszego pasma w Karpatach Ukraińskich. Potem niewysokie, lecz urokliwe Góry Pokuckie, pasmo Kostryczy w Czarnohorze, całe Połoniny Hryniawskie z północnego zachodu na południowy wschód, maleńki fragment Gór Czywczyńskich i finisz w Jałowiczorach.

Szlak był znakowany stopniowo przez fundację Karpackie Ścieżki przy udziale pomocy i wolontariuszy m.in. z Polski i Czech. Na samym początku w 2002 r. wyznakowany był jedynie fragment przez Gorgany - od Przełęczy Toruńskiej do Swiczy. Znakowanie kontynuowano, przez parę lat szlak kończył się we wsi Krasnyk w dolinie Czarnego Czeremoszu. Dopiero w 2014 r. do sieci szlaków ukraińskich dodano 28 km od Perkałaby do Szepitu oraz 62 km od Krasnyka do Perkałaby, dzięki czemu szlak obecnie osiąga swoje finalne 280 km.

Przebieg szlaku

Etap Pasmo Dystans Trasa
1.  Gorgany 141.5 km Przełęcz Toruńska - Popadia (1740 m) - Osmołoda - Sywula (1836 m) - Bystrzyca - Płoska (1353 m) - Syniak (1665 m) - Tatarów
2. Góry Pokuckie 30 km Tatarów - Hordi-Dobrokiwska (1356 m) - Przełęcz Krzywopolska
3. Czarnohora 18.5 km Przełęcz Krzywopolska - Kostrycza (1585 m) - Krasnyk
4. Połoniny Hryniawskie 50 km Krasnyk - Krynta (1359 m) - Baba Ludowa (1586 m) - Przełęcz Szyja
5. Góry Czywczyńskie 10.5 km Przełęcz Szyja - Pryłuczna (1646 m) - Perkałaba
6. Góry Jałowiczorskie 28 km Perkałaba - Jarowica (1587 m) - Szepit
  RAZEM: 278.5 km  

Profil wysokości:

Wschodniokarpacki Szlak Turystyczny - profil wysokości

Suma podejść: ~15 km ↑ / ~15 km ↓

Opis szlaku

Szlak rozpoczyna się na Przełęczy Toruńskiej. Przed nami ponad 140 km po Gorganach. Początkowo idziemy wzdłuż granicy obwodów (i dawnej granicy II RP). Po wejściu na Gorgan Wyszkowskij (Вишківський Ґорґан, 1440 m) trasa zbiega do źródeł Swiczy. Następnie Mołoda (Молода, 1724 m) i zakolem przez Grofę (Грофа, 1748 m), Pareńky (Пареньки, 1735 m), Popadię (Попадя, 1740 m) schodzimy do Osmołody. Przed nami grań z najwyższymi wierzchołkami Gorganów - Wysoka (Висока, 1803 m), Ihrowiec (Ігровець, 1804 m) i Sywula (Велика Сивуля, 1836 m). Dalej trasa schodzi do Sałatruka, i ostatecznie - do Bystrzycy (Rafajłowa).

Burza nad Popadią, Gorgany

Teraz czeka nas Płoska (Плоска, 1353 m), Dowha (Довга) i przez Przełęcz Stoły (перевал Столи) wchodzimy na ostatnią większą grań w Gorganach - Mały Gorgan (Малий Ґорґан, 1592 m), Siniak (Синяк, 1665 m) i Chomiak (Хом'як, 1541 m). Zejście do doliny Prutu nieopodal Tatarowa, czym kończy się przygoda z Gorganami.

Zachód słońca nad Chomiakiem

Z Tatarowa wchodzimy w Góry Pokuckie. Szlak czerwony podąża granią przez Czornyj Pohar (Чорний Погар, 1266 m) i górę Hordia Dobrokijiwska (Гордя Доброкіївська, 1356 m). Przed Hordią skręca na południowy zachód i przez Kityliwkę (Кітилівка, 1382 m) dochodzi do Przełęczy Krzywopolskiej (Кривопільський перевал).

Rozległy widok na Góry Pokuckie z góry Czornyj Pohar

Czarnohora to pasmo Kostryczy, po którym schodzimy do wsi Krasnyk (Красник).

Z Krasnyka szlak wbija się w północną część Połonin Hryniawskich - Krynta (1359 m), omija Skupową (1579 m) i dochodzi do wsi Stowpni i Probijniwka. Stąd podejście na Babę Ludową (1586 m) i wędrówka całym grzbietem przez Pnewie, aż do Przełęczy Szyja (1378 m).

Widok z Połoniny Sztefulec, Hryniawy

Na kilka chwil wchodzimy w Czywczyny i pokonując masyw Pryłucznej schodzimy do Perkałabu. 

Ostatni etap szlaku prowadzi przez Góry Jałowiczorskie - Jarowica (1587 m), Tomnatyk (1565 m) a potem przez przełęcz Semenczuk (1410 m) schodzi wzdłuż Suczawy, a jednocześnie ukraińsko-rumuńskiej granicy, do Szepitu.

Ruiny stacji radarowej, Ukraina


 

Zobacz dedykowaną stronę   Karpaty Ukraińskie
Znajdziesz tam wszystkie informacje o Karpatach na Ukrainie w jednym miejscu!

Zainteresował Cię ten wpis? Może warto podzielić się nim z innymi?

Tagi: góry, Karpaty, Karpaty Ukraińskie, Korona Gór Ukrainy, Ukraina

Główny Szlak Beskidzki Wschodniokarpacki
Główny Szlak Beskidzki Wschodniokarpacki
Góry Miejsca

13 października 2021  |  Czytaj po polsku

Wszyscy znają Główny Szlak Beskidzki. Mając ~500 km i biegnąc od Ustronia do Wołosatego, jest najdłuższym szlakiem w polskich górach. Jeśli cofniemy się jednak do czasów II RP, szlak ten był o wiele dłuższy! Zaczynał się w Ustroniu a kończył w Czarnohorze i Czywczynach. Cóż to musiała być za zacna trasa - około 840 km po (ówczesnych polskich) Karpatach!

Zapraszam na opracowanie GSB Wschodniokarpackiego wraz z mapami.

Zakarpacki Szlak Turystyczny
Zakarpacki Szlak Turystyczny
Góry

15 marca 2019  |  Czytaj po polsku

Zakarpacki Szlak Turystyczny to obecnie najdłuższy ciągły szlak turystyczny na Ukrainie. Przechodzi przez: Połoninę Równą, Bieszczady Zachodnie, Grzbiet Wododziałowy, Borżawę, Gorgany, Krasną, Świdowiec i Czarnohorę.

To 315 kilometrów po Ukraińskich Karpatach!

Propozycje długich tras w Karpatach Ukraińskich
Propozycje długich tras w Karpatach Ukraińskich
Góry

15 marca 2019  |  Czytaj po polsku

Zakarpacki Szlak Turystyczny, Trasa dawną granicą II RP, Wschodniokarpacki Szlak Turystyczny, Główny Szlak Beskidzki Wschodniokarpacki i inne - zapraszam na przegląd propozycji długich tras i długodystansowych szlaków w Karpatach Ukraińskich!

Dawną granicą II RP w Karpatach Ukraińskich
Dawną granicą II RP w Karpatach Ukraińskich
Góry

15 marca 2019  |  Czytaj po polsku

Arcyciekawą propozycją na wędrówkę po Karpatach Ukraińskich jest trasa wzdłuż przedwojennej granicy Polski. To 327 km w pięknym karpackim terenie. Dziesiątki kilometrów wzdłuż starych polsko-czechosłowackich słupków granicznych, których mnóstwo jeszcze w górach stoi i ma się dobrze.

Jakie mapy w Karpaty Ukraińskie?
Jakie mapy w Karpaty Ukraińskie?
Góry

17 stycznia 2019  |  Czytaj po polsku

Czy ktoś wyobraża sobie górską wyprawę bez mapy? Planowanie bez mapy? Ja nie.

Zobacz jakie mapy warto ze sobą mieć jadąc w Karpaty Ukraińskie. Co użyć do jeżdżenia palcem po mapie?

TOP 25 Ukraińskich Karpat
TOP 25 Ukraińskich Karpat
Góry Miejsca

21 czerwca 2016  |  Czytaj po polsku

Ser od pasterza czy kąpiel w Jeziorze Niesamowitym? Hnitessa czy Stóg? Hryniawy czy Krasna?

Subiektywna lista najciekawszych miejsc i rzeczy do zrobienia w Ukraińskich Karpatach.

4 lata temu

WOJMI

Dzięki za opisy i mapkę :) Pzdr!

Skomentuj...