Jak sprawdzać rozkłady autobusów i marszrutek jadąc w Karpaty Ukraińskie?

Góry

Wybierając transport zbiorowy jadąc w Karpaty Ukraińskie, prędzej czy później wylądujemy w marszrutce. Jak więc już na etapie planowania wyprawy, dowiedzieć się, jak i gdzie uda nam się nią dojechać? Czy marszrutki kursują wg jakichś rozkładów jazdy? Jeśli tak, to jak sprawdzać takie rozkłady?

Autobus Kałusz - Perehińsko

→ Tu możesz przeczytać więcej o transporcie w obrębie Karpat Ukraińskich.
→ Tu możesz skorzystać z poglądowej mapy Karpat Ukraińskich, gdzie zaznaczone są podgórskie wioski, do których możemy szukać transportu.

Metoda 1 - rozkłady na zdjęciach

Najprostszą metodą dającą dobre rezultaty jest najzwyczajniejsze szukanie w czeluściach internetu rozkładów w formacie zdjęć. Należy jednak zwrócić uwagę na datę wykonania takiej dokumentacji fotograficznej. Jednak nawet jeśli zdjęcie nie jest najświeższe, powinno nam to dać obraz o częstotliwości połączeń. Wszak jeśli mamy 10 połączeń dziennie to celowanie w konkretną marszrutkę pewnie nie ma sensu. Jednak jeśli już jest tylko 1 lub 2 połączenia dziennie, może się to okazać kluczowe w planowaniu dojazdu w Karpaty Ukraińskie.

Jak więc szukać zdjęć rozkładów w internecie?

Przykład: Udajemy się w Gorgany. Chcemy dojechać do Osmołody. Startujemy z Lwowa.

Szukanie możemy rozpocząć po polsku, ale z braku dobrych rezultatów raczej szybko porzucimy ten pomysł. Najlepiej jest szukać po ukraińsku. Jak to zrobić?

Najpierw musimy mieć ukraińską nazwę wsi/miasta. Jeśli nie znamy cyrylicy. najszybciej będzie skorzystać z wikipedii. Polskie artykuły o ukraińskich wioskach i miastach mają zazwyczaj swoje odpowiedniki w języku ukraińskim:

Ukraińskie nazwy można wziąć z wikipedii

Nazwę możemy skopiować. Mamy więc już Осмолода. Teraz doklejamy do tej frazy розклад автобусів lub автобуси. Finalnie otrzymujemy Осмолода розклад автобусів lub Осмолода автобуси. Kopiujemy i wklejamy do Google Grafika:

Wyszukiwanie zdjęć rozkładów w Google Grafika

Pierwsze 2 wyniki są obiecujące. Wyglądają na zdjęcia rozkładów z Osmołody. Trzeba wziać poprawkę, że rozkłady mogą być już nieaktualne, ale daje nam to jakiś obraz sytuacji - do Osmołody dojedziemy marszrutką jadącą z Kałusza 2 razy dziennie, pierwszy raz o 7:45, a drugi o 14:30.

Jeśli przeczytałeś jak sprawdzać rozkłady pociągów na Ukrainie, łatwo dowiesz się jak można dostać się do Kałusza. Można to np. zrobić pociągiem podmiejskim. Albo dojechać marszrutką.

Na tym moglibyśmy zakończyć poszukiwania, ale nasze znalezisko możemy zweryfikować metodą drugą, najczęściej dużo lepszą.

Metoda 2 - bus.com.ua

Drugą metodą jest skorzystanie ze strony bus.com.ua. Choć strona na pierwszy rzut oka wygląda jakby się zatrzymała w czasie, nic bardziej mylnego. Działa i ma się dobrze. Można na niej wyszukiwać połączenia autobusowo-marszrutkowe pomiędzy dwoma stacjami, a dla większych miast sprawdzać tablice rozkładowe.

Jak jej użyć? Zapraszam na demonstrację.

Strona bus.com.ua wspiera wyszukiwanie z przesiadkami. Śmiało więc możemy poszukać połączenia Lwów - Osmołoda i ewentualnie później optymalizować część tej trasy wybierając pociąg. Do dzieła!

Na początek musimy wpisać stację początkową i końcową w podane miejsca. I nacisnąć przycisk.

bus.com.ua - wyszukiwanie połączeń

Ukraińskie nazwy miejscowości możemy zdobyć w sposób opisany w metodzie pierwszej. Ewentualnie możemy skorzystać ze spisu alfabetycznego wszystkich stacji na stronie bus.com.ua i skopiować sobie odpowiednie nazwy. Alternatywnie możemy wpisać miejscowości łacinką.

Zostajemy przekierowani na stronę z wyborem stacji. Zasadniczo w pierwszym wierszu wpisane są nazwy, które wyszukujemy. W drugim i trzecim wierszu pojawiają się znalezione stacje do wyboru. Trzeba kolejno przycisnąć przyciski 1 do 3, wybierając odpowiednie stacje.

bus.com.ua - wyszukiwanie przystanków

Następnie pojawiają się wyniki:

bus.com.ua - wyszukiwanie połączeń z przesiadkami

Jak można się było spodziewać, nie ma oczywiście bezpośredniego transportu do Osmołody z Lwowa. Bus.com.ua proponuje więc przesiadki:
1) Lwów - Broszniw-Osada i Broszniw-Osada - Osmołoda
2) Lwów - Perehińsko i Perehińsko - Osmołoda
3) Lwów - Rożniatów i Rożniatów - Osmołoda
4) Lwów - Kałusz i Kałusz - Osmołoda
Na niebiesko zaznaczone są ilości kursów. Stąd wnioskujemy, że najbezpieczniej będzie dostać się do Kałusza (najwięcej kursów). Wybieramy tą przesiadkę.

Teraz naszym oczom okazują się połączenia: po lewej stronie Lwów - Kałusz (całe mnóstwo) i Kałusz - Osmołoda (2 połączenia):

bus.com.ua - wyszukiwanie połączeń z przesiadkami

Widzimy więc, że z Kałusza do Osmołody marszrutka odjeżdża o 7:55 i 14:40. Czyli pokrywa się to +/- 10 minut z rozkładami znalezionymi za pomocą pierwszej metody!

Aby uzyskać więcej szczegółów, można kliknąć w połączenie.

bus.com.ua - przykładowy rozkład - Kałusz - Osmołoda

Zobaczymy wówczas dokładną rozpiskę kolejnych przystanków, cenę, a nawet model marszrutki. Oraz moją ulubioną informację - prawdopodobieństwo jazdy! Marszrutki powyżej 85% są "raczej pewne".

 

Zobacz dedykowaną stronę   Karpaty Ukraińskie
Znajdziesz tam wszystkie informacje o Karpatach na Ukrainie w jednym miejscu!

Zainteresował Cię ten wpis? Może warto podzielić się nim z innymi?

Tagi: autobusy, Karpaty Ukraińskie, transport, Ukraina