Rosomačko grlo

Miejsca

W ostępach serbskiej Starej Planiny i regionu Visok leżą sobie 2 malutkie wioski - Slavinja i Rosomač. Pomiędzy nimi płynie niepozorna Rosomačka reka, która w tutejszych skałach wydrążyła głęboki kanion.

Rosomačko grlo

Miejsce to określane jest wg różnych źródeł aż 3 nazwami: Rosomačko grlo (Rosomackie gardło), Rosomački lonci (Rosomackie garnki) albo Rosomački kotlovi (Rosomackie kotły).

Ściany są strome i zbudowane z warstwowo ułożonego chropowatego wapienia. Sam kanion jest wąski i składa się z kilku okrągłych niecek, pomiędzy którymi przelewa się rzeka Rosomačka. Gdy wody jest więcej (z wiadomych przyczyn latem i wczesną jesienią jest jej mniej), w zbiorniczkach tych mogą tworzyć się wiry, dzięki którym Kanjon Rosomače wygląda jeszcze bardziej okazale. Niedaleko znajdziemy też małą jaskinię.

Rosomački lonci

Woda, jak na otaczające kanion suche i spalone bałkańskim słońcem tereny, jest tutaj bardzo zimna - wedle mapy opisującej tutejszą hydrologię - ok. 7-8 °C. Faktycznie - wskakując do jednej z głębszych niecek człowiek nie jest w stanie długo wytrzymać. Chłód potęguje fakt, że słońce zagląda tutaj rzadko - tylko o określonej porze dnia wypiera na chwilę cień z wąsko wyciętego kanionu.

Dojazd

Visočka Ržana

Z Pirotu do oddalonej o ok. 30 km wsi Slavinja (Славиња) nie ma (nie)stety żadnych połączeń. Możemy się tam dostać jedynie autostopem lub oczywiście swoim własnym środkiem transportu. Wyjeżdżając z Pirotu drogą nr 121 na Dimitovgrad czeka nas 700 metrów w górę i 300 metrów w dół do wsi Visočka Ržana, za którą skręcamy w prawo na wspomniany wcześniej Dimitovgrad, by po ok. 3.5 km znaleźć się we wsi Slavinja.

Dojście

Boczna uliczka we wsi Slavinja

Nad Rosomačko grlo najłatwiej dojść jest od wsi Slavinja. W centralnym miejscu wioski znajduje się trójkątny placyk z drewnianą tablicą informacyjną (43.143694°N, 22.846872°E). Odchodzi stąd na zachód droga, którą, minąwszy kilka domostw, wychodzimy z wioski. Po dojściu do rzeki Rosomač, idziemy w jej górę - koniecznie po prawej stronie. Mijając po drodze polany i poletka, wchodząc gdzieniegdzie do lasku, po około 1 km dochodzimy do kanionu (43.151458°N, 22.855886°E).

 

Zainteresował Cię ten wpis? Może warto podzielić się nim z innymi?

Tagi: kanion, Rosomačko grlo, Serbia, Slavinja, Stara planina

Stara planina - planinarsko turistička karta
Stara planina - planinarsko turistička karta

1:50 000 | Geokarta d.o.o. Beograd

Jedyna dostępna mapa serbskiej części Starej Planiny. Na odwrocie znajdują się opisy dotyczące m.in. ukształtowania terenu, geologii, hydrologii, fauny i flory oraz kilka zdjęć ciekawszych miejsc. Jest w miarę dokładna.

Gdzie dostać: Mapa nie jest łatwa do zdobycia. Jedynym w miarę pewnym miejscem jest Turistička organizacija Pirot (ul. Srpskih vladra 82, 18300 Pirot), czynna w dni powszednie od 7:30 do 15:00. Niestety w Pirocie w żadnej księgarni, na żadnej stacji benzynowej, czy w innych sklepach mapy tej nie kupimy.

12 lat temu

Mareczek

Ovo je Srbija! Prześliczny kraj, który nie raz jeszcze obaczę :D

12 lat temu

Andrzej

W sierpniu 2011 mapę Starej Planiny można było kupić m.in. w Niszu w stoisku informacji turystycznej w bramie wejśiowej na twierdzę.

Skomentuj...