Monastyr Pećka Patrijaršija

Miejsca

Pećka Patrijaršija jest monastyrem serbskiej cerkwi prawosławnej w mieście Peć (Pejë), w zachodniej części Kosowa. Kompleks świątyń jest duchową stolicą serbskich arcybiskupów i patriarchów.

Pećka Patrijaršija

Początki monastyru, jako siedziby duchownych, sięgają ponoć aż 1235 r. Pećka Patrijaršija składa się z 4 sklejonych ze sobą świątyń i narteksu, budowanych w różnych latach:

  • W połowie XIII w. arcybiskup Arsenije I Sremac stawia świątynię Svetih Apostola
  • Około 1320 r. Nikodim I Pećki dokleja od północy cerkwię Svetog Dimitrija
  • 10 lat później Sveti Danilo II wznosi od południa cerkwię Bogorodice Odigitrije, dostawia malutką cerkwię sv. Nikole i dobudowywuje do wszystkich 3 głównych świątyń narteks

Freski, Pećka Patrijaršija

Między XIII - XV i XVII w. serbscy patriarchowie i arcybiskupi byli chowani na terenie monastyru. W 2006 r., podczas renowacji, odkryto dwa nieznane wcześniej freski. W tym samym roku monastyr wpisano na listę UNESCO oraz na listę Światowego Dziedzictwa w Niebezpieczeństwie.

Bezpieczeństwo

Wojskowe namioty oddziałów KFOR, Pećka Patrijaršija

Monaster Pećka Patrijaršija narażony jest na ataki ze strony Kosowarów/Albańczyków, którzy chcą zniszczyć to jawne świadectwo obecności Serbów na tych terenach. Cały teren ogrodzony jest zasiekami i strzeżony przez ONZ oraz słoweński sektor sił KFOR. Wojskowe baraki znajdują się nawet na terenie monastyru.

Mimo wszystko, można czuć się bezpiecznie.

Formalności

Aby wejść na teren monasteru trzeba przy drodze wjazdowej (w budce po lewej stronie) zgłosić swoje zamierzenia na posterunku wojskowym, gdzie zostaniemy wylegitymowani przez słoweńskich żołnierzy z KFOR. Zostawiając u nich paszport otrzymamy specjalny identyfikator dla gościa. Identyfikator ten należy potem oczywiście zwrócić aby otrzymać z powrotem swój paszport.

Dojazd

Bez żadnych problemów. Pejë (Peć) jest skomunikowane zarówno autobusami jak i pociągami z resztą Kosowa. Sam monastyr znajduje się przy wyjściu z miasta w kierunku Kuqishte (Kanion Rugova), niecałe 2 km od centrum. Można oczywiście też podjechać busem kursującym do Kuqishte (3 w ciągu dnia).

 

Zainteresował Cię ten wpis? Może warto podzielić się nim z innymi?

Tagi: Kosowo, monastyr, Peć, Pećka Patrijaršija

8 lat temu

Stefania

W ramach XII wyprawy do Albanii zwiedziliśmy przepiękny , stary monastyr w Peji. Dobrze byłoby znać j. angielski, gdyż mniszka- przewodniczka posługuje się j. ang. Historia obiektu jest też spisana w starocerkiewno- słowiańskim

Skomentuj...