Uhlisko dobre na wszystko

Uhlisko dobre na wszystko

Wędrówka po Pogórzu Orawskim. Trasa niedługa, po górach niewysokich, ale za to mamy fenomenalne widoki i sielankowe krajobrazy. Koniec dnia na Zadnej Nadjurčovej z widokiem na Tatry, Babią Górę i słońce zachodzące nad Pilskiem i Jeziorem Orawskim.

Start przy tamie na Oravie, wypływającej z Jeziora Orawskiego, przy Ústie nad Priehradou. Początkowy fragment podejścia na Uhlisko (860 m) biegnie lasem, lecz już po chwili rozpoczynają się sielankowe łąki, a perspektywa z widokiem na Babią Górę od drugiej strony poszerza się. Na samym szczycie wieża przekaźnikowa. Przejście granią Uhlisko - Borová (780 m) jest odkryte i obfituje w bogactwo widoków - Tatry, Skoruszyńskie Wierchy, Magura Orawska, Kotlina Orawska, Chocz, Babia Góra. Zejście do doliny Oravy koło Štefanova nad Oravou i powrót do Ústia nad Priehradou.

Grupa Uhliska znajduje się na południowym brzegu Jeziora Orawskiego, pomiędzy Oravą i Oravicą. Uhlisko, wg Słowaków z hiking.sk, jest najwyższym wierzchołkiem Pogórza Oravskiego (słow. Oravská vrchovina), ponieważ nie uznają oni Vyššiej Kýčery (953 m) z jej zbyt małą wybitnością.

Kiedy?

Czerwiec, 2022

Dni w podróży

1

Kraje

Słowacja

Pasma górskie

Pogórze Orawskie

Skomentuj...