Monastyr Visoki Dečani

Miejsca

Monaster Visoki Dečani (serb. Манастир Високи Дечани, Manastir Visoki Dečani) jest głównym monasterem serbskiej cerkwi prawosławnej w północno-zachodniej części Kosowa, niedaleko miasta Pejë (Peć).

W monastyrze Visoki Dečani

Monaster został założony przez króla Stefana Dečanskiego w 1327 r. Kilka lat później król Stefan zmarł i został pochowany w monasterze, który odtąd stał się popularnym miejscem kultu. Budowa była kontynuowana, a dopiero w 1350 r. ukończono malowanie fresków. Miejscowa katedra jest największą tego typu średniowieczną budowlą na Bałkanach zawierającą liczne freski z epoki bizantyjskiej, oryginalne XIV-wieczne drewniane ikonostasy i rzeźbiony sarkofag króla Stefana. Monaster został wpisany w 2004 r. na listę UNESCO, a w 2006 r. na listę Światowego Dziedzictwa w Niebezpieczeństwie.

Na terenie monasteru znajduje się sklepik ze smakołykami produkowanymi przez mnichów, polecam przede wszystkim sery i wina.

Mnich w monastyrze Visoki Dečani

Najlepsza pora

Zdecydowanie najlepiej zjawić się tam w czwartek po południu. W te dni o godzinie 19 odbywa się specjalna uroczystość: katedra jest otwierana, mnisi zapalają świece, po czym zbierają się w mrocznym, XIV-wiecznym wnętrzu, by pięknymiprawosławnymi śpiewami o lekko wesołym zabarwieniu uczcić pamięć Stefana Dečanskiego, ich patrona.

Świece przygotowane do nabożeństwa ku czci Stefana Dečanskiego

Bezpieczeństwo

Monaster Visoki Dečani, jako ostoja serbskości na terenie Kosowa, narażony jest na ataki ze strony Kosowarów/Albańczyków, którzy chcą zniszczyć to niesamowite świadectwo obecności Serbów na tych terenach. Cały teren ogrodzony jest zasiekami i strzeżony przez ONZ oraz włoski sektor sił KFOR. Nie wiadomo jednak jak długo jednostki te będą tam stacjonować.

Włoscy żołnierze z KFOR na terenie monastyru Visoki Dečani

W 2011 r. rozmawiając w monasterze z obsługą sklepiku można było dowiedzieć się o sporadycznych wrzucaniach granatów na teren monasteru oraz o rzekomych planach wycofania wojsk, co byłoby oczywiście koszmarne w skutkach. Mimo wszystko, nie powinno nas to zniechęcać do odwiedzenia tego miejsca.

Formalności

identyfikator - przepustka  by wejść do monasteru Visoki Dečani

Aby wejść na teren monasteru należy zgłosić się do pobliskiego posterunku wojskowego, gdzie zostaniemy wylegitymowani przez włoskich żołnierzy z KFOR. Zostawiając u nich paszport, otrzymamy specjalny identyfikator dla gościa (visitor), z którym, po przypięciu, możemy dumnie paradować. Identyfikator ten należy potem oczywiście zwrócić aby otrzymać z powrotem swój paszport.

Dojazd

Nie stanowi większego problemu. Monastyr oddalony jest zaledwie kilkanaście kilometrów od Pejë (Peć), które jest skomunikowane zarówno autobusami jak i pociągami z resztą Kosowa. Z Peću kierujemy się więc na południe - autobusy do miasta Gjakova (Đakovica) kursują co 15 minut i wysiadamy w Deçan (Dečani). Następnie odbijamy na zachód i dość szybko wychodzimy z miasta. Mijając różne posterunki KFOR, dochodzimy po ok. 2 km do Visoki Dečani.

 

Zainteresował Cię ten wpis? Może warto podzielić się nim z innymi?

Tagi: Dečani, Kosowo, monastyr, Visoki Dečani

Skomentuj...