Frasyn czy Kamień Wyszkowski?

Góry

Jak się okazuje, dobrze uleżany w świadomości i wielu źródłach Frasyn wcale nie jest najwyższym szczytem Gutińskiego Masywu (ukraińskiej części Gór Łasz). Zbadajmy ten temat.

Gutiński Masyw

Gutiński Masyw jest fragmentem wulkanicznego łańcucha Wyhorlacko-Gutyńskiego, które ciągnie się od Wyhorlatu na Słowacji po Rumunię. Na Ukrainie Gutiński Masyw to Гутинський масив (Hutyńśkyj Masyw). Natomiast Rumuni nazywają to pasmo Górami Oaș (Oasz, Łasz).

Tak Kondracki pisał w Karpatach o tych górach:

Łańcuch Wyhorlacko-Gutyński rozcięty jest przez Cisę i jej dopływy na kilka członów: w Czechosłowacji pomiędzy Laborcem a Użem - Wyhorlat, w ZSRR - Makowica pomiędzy Użem a Latorycą, następnie Bużora między Latorycą a Borżawą oraz Tupy między Borżawąa Riką i Cisą, wreszcie na południe od Cisy, równoległe do niej graniczne między ZSRR i Rumunią pasmo Oasz (Oaș).

Graniczne góry Oaș tworzą grzbiet z największym wzniesieniem (1093 m) już na terytorium Rumunii.

Góry Oasz ciągną się więc od Chustu po przełęcz Huta, a nawet dalej na wschód. 

Vâscului i Frasyń w Górach Łasz

Mamy więc 2 wyższe grupy górskie w ramach Masywu Gutińskiego na Ukrainie, pierwsza w okolicy Weliatynia, z Frasyniem. A druga bliżej przełęczy Huta. I tam najwyższy szczyt Vâscului jest wyższy od Frasynia.

Frasyn

Frasyń leży na zachód od Weliatyna, 900 metrów na północ od granicy ukraińsko-rumuńskiej. We wszystkich źródłach podaje się wysokość 826 m.

Frasyń na radzieckiej sztabówce:

Frasyn na ukraińskiej sztabówce

Oraz w wizualizacji z mapy.cz:

Frasyn - wizualizacja

Panorama ze szczytu:

Vâscului, Kamień Wyszkowski

Nazywany z rumuńskiego Vâscului [wym. wyskuluj] na radziejskiej sztabówce zapisany jest cyrylicą Пиатра-Вискулуй (piatra wyskuluj). Inna nazwa to Вишківський Камінь (Wyszkiwskij Kamiń). Pamiętajmy, że jesteśmy na Zakarpaciu, a więc i Węgrzy mają coś do powiedzenia. Szczyt ten po węgiersku nazywa się Viski-kő.

Spotykana nazwa Piatra Bixadului (węg. Bikszádi-kő), znaczący skała biksadzka, dotyczy odsłoniętego miejsca na południowych zboczach Viski-kő, z którego roztaczają się widoki na Kotlinę Oasz, nie jest jednak zamienną nazwą Vâscului.

Sam Kamień Wyszkowski leży na obecnej ukraińsko-rumuńskiej granicy, pomiędzy Wyszkowem na Ukrainie a Bixadem w Rumunii. W zależności od źródła przyjmuje wysokość między 907 a 917 metrów n.p.m.

Vâscului na radzieckiej sztabówce:

Vâscului (Вискулуй) na ukraińskiej sztabówce

Oraz w wizualizacjach:

Vâscului na granicy - wizualizacja

Vâscului na granicy, Google Earth

Podsumowanie

Frasyn wydaje się niesłusznie widnieć w Koronie Karpat Ukraińskich. Położony na granicy Vâscului wygrywa.


Za cynk w tej sprawie dziękuję Zimnemu.

 

Zobacz dedykowaną stronę   Karpaty Ukraińskie
Znajdziesz tam wszystkie informacje o Karpatach na Ukrainie w jednym miejscu!

Zainteresował Cię ten wpis? Może warto podzielić się nim z innymi?

Tagi: Karpaty Ukraińskie, Korona Gór Ukrainy, Ukraina