Pirin

Pirin

Trakowie nazwali to pasmo Orbełos, co znaczy śnieżnobiałe góry. Słowianie nadali im zaś imię boga ognia, grzmotów i piorunów - Peruna, który na najwyższym szczycie, Wichreniu (2914 m n.p.m.), ma ponoć swoją siedzibę.

Góry Pirin (Piryn) wznoszą się w południowo-zachodniej Bułgarii, pomiędzy dolinami rzeki Strumy na zachodzie, Mesty na wschodzie, przełęczy Pariłskata Sedłowina na południu i przełęczy Predel, oddzielającej Riłę od Pirnu, na północy. Góry Pirin są drugim co do wysokości pasmem w Bułgarii po Rile (2925 m n.p.m.) i ósmym w Europie.

Piryn słynie z bogactwa flory i fauny. Faktycznie, wystarczy spędzić tu kilka godzin by zauważyć niesamowitą różnorodność. Znajdują się tu najdorodniejsze lasy iglaste w Bułgarii, natkniemy się także na 250-, 300- letnie sosny rumelijskie. W pobliżu schroniska Bynderica stoi okaz zwany Bajkuszewa mura (Байкушева мура) - 22-metrowa sosna bośniacka licząca 1300 lat, co czyni ją tak wiekową jak sama Bułgaria!

W Pirinie leży aż 186 czystych górskich jezior, w bułgarskim folklorze nazywanych oczami gór. Jedno z nich, Gorno Poleżansko Ezero, jest najwyżej położonym jeziorem na Półwyspie Bałkańskim (2715 m n.p.m.).

Nie brakuje też górskich atrakcji - wrażenia stąpania po białych, marmurowych półkach, wspięcia się na Wichren od północy czy przejścia granią Konczeto, która po obu stronach opada stromymi ścianami.

Warto tu przyjechać nie tylko dla samych gór - u podnóży znajdziemy również wiele ciekawych rzeczy: Melniszki Piramidy (zaskakujące, piaskowcowe formy skalne, które powstały ponad dolinami na wskutek erozji, układając się w labirynty stromych wzniesień w kształcie zółtych piramid), Monastyr Rożenski (pięknie usytuowany, cichy, chłodny i spokojny, założony już w 1217 r.), Mełnik (wciśnięte w góry, najmniejsze miasto Bułgarii, od wieków słynące z produkcji wina).

Pokłoń się bogowi Perunowi!

Kraje

Bułgaria

Najwyższy punkt

Вихрен (Wichren) — 2914 m n.p.m.

Rodzima nazwa

Пирин