Maja Jezercë - 2694 m

Góry Miejsca

Maja Jezercë (Maja e Jezercës, Maja e Jezercit, srb. Jezerski vrh) to najwyższy szczyt Gór Północnoalbańskich (srb. Prokletije, alb. Bjeshkët e Namuna), jak i całych Gór Dynarskich. Roztacza się stąd niesamowita panorama na postrzępione okoliczne szczyty, głęboko wcięte doliny, góry leżące w 3 krajach oraz kilka innych pasm górskich (Komovi, Visitor). Przy odrobinie szczęścia zobaczymy nawet Jezioro Szkoderskie.

Maja Jezercë - widok ze szczytu

Informacje i charakterystyka

Maja Jezercë oznacza Góra Jezior - nazwa pochodzi od jezior w dolinie Buni Jezerce, leżącej na północ od szczytu.

Wczesnym latem 1929 roku wszystkie większe szczyty gór Bjeshkët e Nemuna, były zmierzone przez włoskich geodetów. Zaraz potem 3 brytyjskich wspinaczy (Sleeman, Elmalie, Ellwood) stanęło 26 lipca 1929 po raz pierwszy na szczycie. Potem Maja Jezercë była co jakiś czas z rzadka zdobywana. W czasie panującego w Albanii komunistycznego ustroju, szczyt nazwano Maja e Rinisë, czyli Góra Młodości, jednak nazwa ta nie przetrwała.

Głęboka Dolina Valbonë w pełnej okazałości

Jak to wygląda teraz? Znajdujący się na szczycie zeszyt wejść przez 5 ostatnich lat (2007 - 2011) zgromadził "na oko" 400 wpisów, czyli średnio w ciągu roku było tam zaledwie 80 ekip! Oprócz zeszytu wejść w kuferku pod krzyżem znajdziemy jeszcze pieczątkę z albańskim godłem.

Prokletije, Albania

Wedle summitpost masyw jest highly regarded as one of the last mountain wilderness areas in Europe. To prawda - wędrując w okolicy Maja Jezercë, która wciąż pozostaje stosunkowo dzika, można poczuć się prawdziwym odkrywcą.

Maja Jezercë zbudowana jest z dolomitu, który, jak wiadomo, bardzo się kruszy. Trzeba mieć na względzie wszystkie niebezpieczne sytuacje, jakie się z tym wiążą.

Nawet późnym latem utrzymuje się w niektórych miejscach śnieg. Wg angielskiej wikipedii: snowfall is so large that only in dry years do even the less exposed sections melt away.

Trasa

Od zachodu

Czyli od albańskiej strony z doliny Shala, przez Theth i Qafa e pejes.

Niestety nie będę się silił na opisywanie tej trasy, skoro nią nie szedłem. Obie drogi (od północy i od zachodu) łączą się tuż pod szczytem.

Od północy

Czyli od Czarnogóry przez Zastan Ropojanski dolinę Buni Jezerce i przełęcz między Maja e kokervhakes a Maja Jezercë.

Mapa trasy na szczyt Maja Jezercë z doliny Buni Jezerce

Ku zaskoczeniu, trasa od strony czarnogórskiej jest oznakowana. W Gusinje albo w dolinie Ropojana odnajdziemy nawet żółte drogowskazy na Maja Jezercë. Trochę to dziwne, ponieważ przed doliną Buni Jezerce trzeba nielegalnie przekroczyć granicę. To tak, jakby Czarnogórcy do tego namawiali. Może to kwestia mniejszości albańskiej, jaka zamieszkuje tutejsze rejony, a może po prostu dogadania się służb obu krajów? Tak czy siak, nie przejmowałbym się nazbyt tą granicą.

Ponadto, trasę do przełęczy Qafa Emal rzekomo wyznaczyli jacyś Kosowarzy, ale nie wiem na ile to jest pewna informacja. Od przełęczy Qafa Emal szlak prawdopodobnie pomalowali członkowie klubu Karanfil z Gusinje, w 2003 roku.

Według znaków, na Maja Jezercë pójdziemy z Vusanje 20 km, 1700 m do góry, co wyceniane jest na 11:30 h. Szacunki te są jednak dość przesadzone - idąc składnym tempem trasa nie powinna nam zająć więcej niż 8-9 godzin.

Od przełęczy Qafa Emal wymagane chociaż lekkie obycie w skale, ostrożność z uwagi na sypki teren oraz odporność na ekspozycję.

Startujemy ze ścieżki przy największym jeziorze w dolinie , którą zaczynamy piąć się z prawej strony. Powoli kończy się roślinność - aż do samego szczytu będziemy się poruszać już tylko w skałach lub rumowiskach skalnych. Przekraczając wyraźny próg schodzimy po kamieniach kilka metrów w dół. Przed nami duży płat śniegu, który mijamy z lewej strony. Płat ten się oczywiście topi, więc jak nam się uda to możemy zlokalizować jakąś strużkę czystej wody.

Podchodzimy w skale, po czym zdecydowanie skręcamy w lewo (na południowy wschód). Teraz czeka nas lawirowanie między rozsypującymi się skałami i dość sporymi dziurami i szczelinami. Dochodzimy w ten sposób do wypełnionego śniegiem kotła (42.450917°N, 19.804711°E), położonego na wysokości ok. 2100 m.

Qafa Emal - 2331 m

Z karu idziemy dalej na południowy wschód, mając po prawej skaliste zbocza Maja Jezercë, aż do przełęczy Qafa Emal (2331 m, (42.447328°N, 19.813381°E)), pomiędzy szczytami Maja Jezercë a Maja i kokervhakes (na północy). Otwiera się stąd piękny widok na fragment albańskiej doliny Valbonë wraz z okolicznymi szczytami, natomiast północna ściana Maja Jezercë wygląda z tego miejsca bardzo masywnie. Zarówno podejście z przełęczy na szczyt jak i zejście zajmie około 1 godziny.

Wspinaczka na najwyższy szczyt Bjeshkët e Namuna

Droga, wchodząc w skały, pnie się ostro pod górę - miejscami trzeba używać rąk. Następnie czeka nas stromy i sypki żleb - podczas jego pokonywania trzeba uważać, żeby nie zjechać. Wyprowadza on na jedną z mniejszych bocznych grani, która oferuje bardzo bogatą panoramę - oprócz okolicznych szczytów widać przede wszystkim kocioł, z którego przyszliśmy, jak i zachodnią część masywu, z której to biegnie trasa od Theth.

Skalny grzybek

Mijamy niewielkiego skalnego grzybka i idąc dalej wśród sypkich skał, przechodzimy przez boczną grań biegnącą na zachód, w kierunku szczytu Maja e kolacit. Po trawersie przez skaliste zbocze skręcamy wyraźnie w lewo (dochodzi niedaleko ścieżka od Theth) i lawirując między dużymi blokami skalnymi, osiągamy od zachodu grań. Stąd na sam szczyt (42.442247°N, 19.812469°E), na którym powinien zamajaczyć czerwony krzyż, pozostało zaledwie kilka minut.

 

Zainteresował Cię ten wpis? Może warto podzielić się nim z innymi?

Tagi: Albania, Buni Jezerce, Czarnogóra, góry, Maja Jezercë, Prokletije

Czarnogóra - mapa topograficzna (Prokletije)
Czarnogóra - mapa topograficzna (Prokletije)

1:25 000 | Jugosławia, 1980 r.

Precyzja, z jaką te mapy została odrysowane, robi wrażenie. Dokładając do tego bardzo dobrą skalę otrzymujemy, mimo roku wydania, zdecydowanie najlepsze mapy, z jakimi możemy udać się w te rejony. Poziomice co 10 metrów.

Pobierz arkusze: Plav (4.4 MB), Gusinje (3.1 MB), Jezerce (3.8 MB), Dragobija (3.0 MB).

Prokletije - planinarenje i biciklizam
Prokletije - planinarenje i biciklizam

1:50 000 | Kartografija Huber doo, Beograd

Mapa sfinansowana przez niemiecki GTZ, obecnie GIZ (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit) na polecenie Niemieckiego Ministerstwa ds. Współpracy Ekonomicznej i Rozwoju. Są współrzędne, siatka UTM, na odwrocie opisano różne rowerowe i górskie trasy. Niby wszystko w porządku, jednak tę mapę wykorzystałbym tylko w celach poglądowych. Ciężko się przy jej pomocy nawigować w nieznanym terenie. Kiepskie malowanie, duża niestaranność i niedokładność, a do tego opisy niektórych tras górskich są wyssane z palca.

Zakres mapy: Bogićevica na wschodzie, Vermosh na zachodzie, Andrijevica na północy oraz Maja Jezercë na południu.

Gdzie dostać: Mapę można dostać praktycznie tylko w Plavie (5 €), w budce informacji turystycznej (Lokalna turistička organizacija), otwartej w dni powszednie w godzinach: 8:00 - 11:00 oraz 11:30 - 16:00, w soboty 9:00 - 11:00, 11:30 - 15:00. Można ją też znaleźć w niemieckich sklepach internetowych po dwukrotnie wyższej cenie.

Albania - mapa topograficzna (Prokletije)
Albania - mapa topograficzna (Prokletije)

1:50 000

Zwyczajne, jugosłowiańskie topograficzne mapy - przy braku innych możliwości muszą wystarczyć. Obejmują swoim zasięgiem Prokletije leżące na terytorium Albanii oraz większą część w Czarnogórze i Kosowie.

Pobierz m.in. płaty: Boga-11-34-52-3 (1.2 MB), Gusinje-11-34-52-2 (1.3 MB), Theti-11-34-52-4 (1.3 MB), Vermosh-11-34-52-1 (1.2 MB).

Prokletije - Planinarska karta
Prokletije - Planinarska karta

1:75 000 | Geokarta, Beograd 1966

Stara jugosłowiańska mapa, obejmująca swoim zasięgiem całe Prokletije (łącznie z albańską częścią). Dobra jako poglądowa i nic więcej.

Gdzie dostać: Wątpię, że gdziekolwiek można ją znaleźć. Ja tę mapę dostałem jako prezent w kosowskim Pejë (srb. Peć), od pana urzędującego w górskim klubie Đeravica, obok którego siedziby przez przypadek przechodziłem.

Do pobrania zeskanowany, sklejony kawałek (23.1 MB).

10 lat temu

Milas

Niemaju GPS trasa na Maja Jezerce??

10 lat temu

Adam

Označene pouze charakteristické waypointy. Tam nebyl žádný problém s navigací.

42.525783, 19.844903 - Vusanje
42.489469, 19.815581 - Zastan Ropojanski (Vusanjski Zastan)
42.473556, 19.813311 - černohorsko-albánské hranice na cestě, vstup do údolí Buni Jezerce
42.450917, 19.804711, 2100 m - kotel
42.447328, 19.813381, 2331 m - sedlo Qafa Emal
42.442247, 19.812469, 2694 m - vrchol

Pokud nerozumíte polsky, použijte Google Translate tak, aby se přečíst tento popis trasy.

10 lat temu

Milas

Díky. A náhodou z druhé strany od Thétu?? :-)

10 lat temu

Adam

Z vrcholu trasa od Thétu vypadala přístupné. Jižní trasa je popsána na summitpost. Obě trasy spojí těsně před vrcholem.

10 lat temu

Milas

Na tu jsem již koukal /na summitpost/, a právě radši bych od někoho kdu tu trasu prošel trasu do GPS /abych nmusel zbytečně vyhledávat cestu/ Mám na cestu pouze jeden den......

10 lat temu

psyloo

taka ciekawostka - wejście na Maja Jazerces zimą. tłumy prawie jak w Tatrach:) http://www.youtube.com/watch?v=4gpHcEezL2w

6 lat temu

Mateusz

Witam, fajny opis, ile zajęło wam wejście i zejście? Spaliście w namiocie?

6 lat temu

Adamm

@Mateusz Tak, spaliśmy w namiocie w dolinie Buni Jezerce. Z tej doliny na szczyt trasa zajmie około 3.5h - mapka.

6 lat temu

bydgoszczanin

Radziłbym jednak nie iść na "nielegala". Zdarzyło się nam, że czarnogórska straż graniczna (co prawda na innym szlaku bo przy zejściu z Tromedji) zażądała od nas dokumentów. Aby legalnie przekraczać granicę należy w Plavie na posterunku policji wykupić ubezpieczenie, następnie opłacić je w banku i wrócić na komendę. Kosztuje to zaledwie kilka euro, a daje potem spokój, więc warto skorzystać chyba :)

Skomentuj...