5 kwietnia 2012
Adam Rugała
Ropojana jest dobrym miejscem na rozpoczęcie przygody z Prokletijami. Jest to piękna dolina przez którą płyną rzeki Skavkač oraz Grlja. Otoczona jest z obu stron ostrymi i strzelistymi szczytami. Znajduje się tutaj m.in. Vodopad Grlja czy Oko Skakavice. Stanowi świetną bazę wypadową w masyw Kolac, Maję Rosit, do doliny Buni Jezerce czy na Maja Jezercë.
Dojazd
Dostanie się do Gusinje nie powinno stanowić większego problemu.
Trasa przez dolinę
Do Vusanje prowadzi droga asfaltowa z Gusinje, ale postaram się opisać ciekawszy wariant przejścia całej doliny wraz z atrakcjami, jakie oferuje, ok. 12 km w jedną stronę.
Startujemy w Gusinje, zamieszkałym przez zaledwie 1700 osób. Na przełomie XIX/XX w. miasto było zdominowane przez Albańczyków, aspirujących aby Gusinje przyłączyć do państwa albańskiego w 1912 r. Znajduje się tu meczet z XVIII wieku z drewnianym minaretem. 70% mieszkańców stanowią Boszniacy (sic!). Boszniacy mają słowiański rodowód, ale przeszli na islam w różnych okresach niewoli tureckiej.
Z Gusinje wychodzimy drogą asfaltową w kierunku Vusanje. Na rozstaju (ok. 1.5 km od miasta, (42.552758°N, 19.831106°E)) skręcamy w prawo, do Źródeł Alego Paszy, czyli Ali pašini izvori. Są to przelewające się rozlewiska czystej wody. Wygląda ciekawie, niestety wokół pobudowane są domy. Podobno co roku mieszkańcy Plavu zbierają się przy źródłach. Warto wspomnieć, że Ali-paša Šabanagić był pochodzącym właśnie z Gusinje urzędnikiem osmańskim.
Dalej idziemy ścieżką przy skałach, z prawej strony doliny. Następnie schodzimy dróżką do Gerani, przy Dolnym Vusanje, przez które płynie rzeka Grlja. Do Gornje Vusanje możemy iść, cofając się w lewo do drogi asfaltowej, jednak zachęcam iść wgłąb doliny (w prawo) aż do płytkiego, ale jakże urokliwego jeziorka (42.525403°N, 19.836458°E), które zasilane jest wodą wypływającą spod pobliskich skał.
Idąc dalej ścieżką w górę, wchodzimy do lasku. Wędrując z prawej strony bardzo wąskiego i stromego kanionu, którym płynie rzeka Grlja dochodzimy do granicy drzew. Aby dotrzeć do wodospadu Grlja musimy skręcić w lewo.
Wodospad Grlja (Vodopad Grlja, (42.522894°N, 19.841567°E)) wpada do wydrążonego w białej skale, głębokiego kanionu. Trzeba mieć na uwadze, że pod koniec lata płynąca na powierzchni rzeka zasilająca wodospad wysycha.
Dochodząc do widocznej stąd drogi znajdziemy się na końcu wsi Gornje Vusanje. Jest tu malutki meczecik z drewnianym minaretem oraz niepozorny sklepik, spod którego startuje ścieżka w kierunku Zlej Kolaty.
My jednak podążamy drogą dalej, wgłąb doliny, po jej lewej stronie (nie przechodzimy przez nowopowstały most na prawą stronę doliny).
2 km dalej powinniśmy z prawej strony drogi zobaczyć płaski kamień z czerwoną strzałką i napisem Oko Skakavice. Warto zboczyć w dół by zobaczyć to piękne jeziorko.
Przechodzimy przez całą dolinę, mijając po drodze rozwidlenie na Maję Rosit, a później w kierunku Buni Jezerce. Już pod koniec wchodzimy w gęstszy las i po krótkim podejściu ukazuje się naszym oczom w zależności od pory roku jezioro Ropojansko/Čemerikino lub jego wyschnięte koryto. Znajduje się tam granica albańska i de facto koniec doliny. Zarówno z lewej jak i prawej strony wznoszą się nad nami, niemal 1000 metrów wyżej, ostre i strzeliste szczyty (m.in. masyw Karanfili z prawej).
Zainteresował Cię ten wpis? Może warto podzielić się nim z innymi?
Tagi: Albania, Czarnogóra, góry, Prokletije, Ropojana
7 lat temu
Łukasz
Byliśmy w Przeklętych dwa tygodnie temu. Zamiast do Buni Jezerces szliśmy tą doliną do Theth. Za jeziorem ścieżka wznosi się na coraz wyższe piętra doliny, aż w końcu prowadzi na koniec na przełęcz Qafa e Pejes 1710m, skąd zeszliśmy prawie 1000 metrów w dół do Theth. Piękna trasa, piękne wysokogórskie widoki. Na przejście granicy wzięliśmy zezwolenie ze straży granicznej w Plavie.
Skomentuj...