100 panoram na stronie

rugala.pl

Po opublikowaniu dziś panoramicznego widoku z rumuńskiego Pietrosula licznik panoram na stronie wybił sto! Z okazji tego jakże zacnego jubileuszu zapraszam na krótkie podsumowanie mojej dotychczasowej panoramicznej działalności.

Trochę historii

Przygoda z panoramami zaczęła się trochę niewinnie - ot tak z ciekawości w maju 2007 r. zrobiłem kilka nachodzących na siebie zdjęć podczas wędrówki na Lubomir. Po powrocie do domu połączyłem je i rezultat mnie zaskoczył: da się - to proste!

Pierwsze zamieszczone na stronie panoramy wykonałem w czerwcu (Dolina Pięciu Stawów Polskich - 1794 m) i lipcu 2007 r. (). W 2009 r. na słoweńskim Triglavie zrobiłem pierwszą pełną panoramę cylindryczną (360°). Wymyśliłem nawet sobie, że jak się kiedyś uda zdobyć Koronę Europy, to będę pierwszą osobą, która z każdego szczytu przywiezie panoramę 360°. Do tej pory udaje mi się to konsekwentnie realizować. Ot, taka moja mała fanaberia...

Robienie panoram weszło mi w krew - stawiając stopę na szczycie jest to już dla mnie tak mechaniczne, że często nawet o tym nie myślę. Z każdego wyjazdu przywożę ich dość sporo (a może za duzo?) - patrząc na mapę panoram widać, jak panoramy zaczynają się ładnie układać w łuk Karpat czy w łańcuch Alp Dynarskich. Jeśli opublikuję wszystkie dotychczas wykonane panoramy będziemy mogli nawet przejść na zasadzie wirtualnej wędrówki ukraińskimi Karpatami z Polski do Rumunii!

Statystyki panoramiczne

Lubię panoramę!

Jak się okazało, najbardziej lubiane przez Was panoramy to:

Ja też je lubię!

Rodzaje panoram

Zobaczmy kilka ciekawych statystyk:

Może dziwić nieznacznie przeważająca liczba niepełnych 360°-tek, lecz można ją uznać za "relikt przeszłości" - od ponad 2,5 roku zamieszczam już praktycznie same panoramy 360°. Pewnie zapytacie czemu nie pójść krok dalej i nie zacząć tworzyć przy pomocy obiektywu superszerokokątnego sferycznych 360x180? Otóż w górach (a tam najczęściej tworzę panoramy) cenię sobie nie tak krótką ogniskową - dzięki temu po złączeniu zdjęć w panoramę bez problemu zobaczymy nawet dość odległe miejsca bez specjalnego powiększania.

Odsłony

5 najpopularniejszych panoram według ilości odsłon:

1920Bobotov Kuk - 2522 m - to pewnie przez link w czeskiej wikipedii. No i Durmitor staje się ostatnio coraz częstszym celem turystycznym. Jak dobrze, że już go dość dokładnie przewędrowałem...

607Grześ (Lučna) - 1653 m - zaskoczenie, ciekawe co jest powodem?

472Dolina Zadnia Jaworowa, Jaworowy Mur - 1529 m - przyznam się, że to jest jeszcze większa niespodzianka; panorama nie jest nawet pełną 360°-tką.

465 - to zapewne przez wpis o Białym Słoniu, który to jest jednym z częściej czytanych na mojej stronie.

451Maja Jezercë - 2694 m - mimo krótkiej obecności na stronce szybko pnie się w statystykach.

Najmroźniejsze panoramy

Najciekawsze warunki podczas robienia panoram panowały zdecydowanie na  - mróz + niesamowity wiatr już po kilku sekundach od wyjęcia rąk z grubszych rękawic zamieniły moje palce na czerwone, ledwo ruszające się kikuty. O panoramie 360° można było zapomnieć...

Nie możemy też pominąć Pilska z temperaturą osiągającą -30 °C.

Słupki, granice

18 panoram zostało wykonanych na granicy dwóch państw. Niestety nie posiadam żadnego panoramicznego widoku z trójstyku, lecz zapraszam do obejrzenia panoram z Gór Przeklętych - na wielu z nich bez problemu zobaczymy jednocześnie 3 państwa - Albanię, Czarnogórę i Kosowo.

Wirtualne wędrówki

Jak wiecie, między obiektami widocznymi na panoramach (np. szczytami, przełęczami) można sobie przyjemnie wędrować przy użyciu pluginu DevalVR. Takich przejść jest obecnie 136, na sumaryczną odległość 874,34 km!

2 najdalej oddalone od siebie punkty z których zamieszczone są powiązane panoramy to Pilsko - 1557 mBystra - 2248 m - z Bystrej widać jak ponad chmurami pięknie wystaje Pilsko, a z Pilska dopatrzymy się najwyższego szczytu Tatr Zachodnich. Odległość między nimi to 53,64 km.

Oczywiście wirtualne wędrówki można też sobie urządzać bez pluginu DevalVR, wystarczy wybierać najbliższe panoramy do danej.

Podpisywanie panoram

Każdą górską panoramę konsekwentnie opisuję. Przy pomocy pluginu DevalVR można najeżdżać na odpowiednie obiekty (np. szczyty, przełęcze) i odkrywać jak się one nazywają. Takich obiektów zgromadziłem już w bazie 784. Najwięcej podpisów (aż 72) posiada panorama z Bystrej.

Podpisywanie panoram jest często dość trudnym zadaniem. Wykorzystywałem do tego najczęściej mapy + Google Earth. Jednak ostatnio, dzięki chłopakom z Dalekich Obserwacji, natknąłem się na stronę dra Ulricha Deuschle, na której można wygenerować sobie panoramę z podpisami z dowolnego punktu. W zależności od miejsca, zgromadzonych danych (a co za tym idzie podpisów) jest mniej lub więcej, ale i tak strona ta jest dla mnie odkryciem roku. Teraz przy opisywaniu panoram będę więc także korzystał z narzędzia Pana Doktora Ulricha - można więc liczyć na więcej danych topograficznych.

Najdłuższa daleka obserwacja

Dzięki wspomnianej stronie mogę także stwierdzić, która z panoram charakteryzowała się najlepszą widocznością. Niewątpliwie jest nią Bystra - 2248 m - na której sponad chmur wyłaniają się oddalone o ~115 km czeskie szczyty Beskidu Śląsko-Morawskiego: Lysá hora i Kněhyně.

Co dalej?

Dopóki nie nadejdzie moment, w którym będę na bieżąco z zamieszczaniem panoram, pozostaje mi jedynie podzielić się tym, co będzie. W kolejce czeka 58 panoram 360° z 6 krajów i 8 pasm górskich - najwięcej z Tatr (21), Czarnohory (12), Gorganów (6), Świdowca (6) i Alp Rodniańskich (6).

Cierpliwości!

 

Zainteresował Cię ten wpis? Może warto podzielić się nim z innymi?

Tagi: fotografia, panorama

11 lat temu

Justyna

lubię Twoją fanaberie :D

a Twoich panoram nigdy nie jest za dużo, każda ma w sobie coś wyjątkowego !

11 lat temu

Sławek

teraz musisz się wyprawić na Łysą Górę przy dobrej widoczności, żeby zobaczyć z niej Bystrą :D

11 lat temu

martuś

Dzięki za chwile radości z panoramami! Co do paragrafu "Podpisywanie panoram" zapomniałeś dodać, że zacząłeś tworzyć topografię, nazywając kilka nienazwanych miejsc :D A diagramy są śliczne! :D

11 lat temu

Adam

@Justyna - dzięki! A jaka jest Twoja ulubiona?

@Sławek - będzie trudno, ale możemy spróbować pobawić się w dalekie obserwacje. To kiedy jedziemy?

@martuś - no tak, tylko Polacy mają taką katalogującą naturę i lubią nazywać każdą przełączkę, turniczkę i skałkę :)

11 lat temu

mareczek

Dadiczku! Jesteś niesamowity! Zawsze wiedziałem, że verus amicus rara avis est... I ten amicus tworzy takie piękności! Magia, magia! I te statystyki... I te czerwone kikuty, które do dziś pamiętam ;) Dzięki za wszystko i co? I do zobaczenia wkrótce!

11 lat temu

Marysia

Uwielbiam i statystyki i panoramy;)

I konsekwentnie się przypominam z biletami!

11 lat temu

Adam

@mareczek - dzięki za tak miłe słowa. Tak jest amicusie - do zobaczenia wkrótce!

@Marysia - cieszę się, że się podobają. A na bilety wpisany nad Tobą Mareczek już ostrzy sobie zęby :)

11 lat temu

mareczek

Ostrzę, ostrzę! :D

Skomentuj...