Wejście na Șipoș w Górach Giurgeu

Góry Relacje Miejsca

Góry Giurgeu leżą w północno wschodnim Siedmiogrodzie, w jednym z najbardziej zmadziaryzowanych regionów Rumunii. Znajdujący się w południowej części pasma Vârful Șipoș (1568 m) jest jego najwyższym szczytem, a więc należy do Korony Karpat Rumuńskich.

Munții Giurgeu [czyt. dżiurdżeu] dały się mi poznać się jako:

  • pełne pięknych dolinek z sielankowo szumiącymi potokami
  • pomimo istniejących szlaków turystycznych (którym nie można ufać), całkowicie niepopularne
  • bardzo węgierskie

W górach Giurgeu

Jak wygląda wejście na Șipoș? Zapraszam na garść praktycznych informacji i relację z wejścia na szczyt.

Trasa

Na Șipoș możemy dojść na kilka sposobów:

  • od północy, od przełęczy Covacipeter (1224 m)
  • od południowego wschodu, od przełęczy Șaua Loc (1245 m)
  • od południowego zachodu, od jaskini Șugău

Mapa Vf. Șipoș - wyd. Munții Nostri

Pętla z doliny Loc na przełęcz Șaua Loc, następnie na Șipoș i zejście przez jaskinię do doliny, wydaje się być idealną trasą na niedługą wycieczkę. Aczkolwiek oznakowanie i orientacja od jaskini Șugău aż do grani Vf. Hedieș pozostawia wiele do życzenia.

Dojazd

Z drogi Gheorgeni - Izvoru Mureșului odbijamy albo bezpośrednio w Voșlăbeni, albo trochę na północ drogą szutrową Drumul Heveder. Następnie jedziemy doliną rzeki Chindeni w kierunku peștery Șugău. 

Fotorelacja z wejścia na Șipoș

Jedziemy z Voșlăbeni w kierunku jaskini Șugău. Z każdym metrem drogi robi się coraz bardziej sielankowo. Niedaleko od rumuńskiej pesztery, na leśnym rozwidleniu skręcamy na zachód, w dolinę potoku Loc.

Droga w dolinie Loc, Góry Giurgeu

Przepakowawszy się, wyruszamy w drogę. Trasa wiedzie lasem, wzdłuż potoku Loc. Tuż pod przełęczą Șaua Loc (1245 m) dają o sobie znać owce. Owce w górach = pasterz. A pasterz = psy pasterskie. Cóż, zapowiada się kolejna przygoda.

Na przełęczy Șaua Loc, Góry Giurgeu

Na przełęczy rozciąga się długa polana, na której stacjonują pasterze. Zza drzew można dostrzec sylwetki ostrych Gór Hășmaș na wschodzie oraz wierzchołki Gór Gurghiu na zachodzie.

Z psami udało się uporać bez większych problemów. Skręcamy na północ i rozpoczynamy podejście. Mozolnie pniemy się w górę, początkowo lasem, ale z czasem zaczyna się przerzedzać.

Widok spod Piciorul Hedieş (Szánduly-tető) w Górach Giurgeu

Dochodzimy do wierzchołka Piciorul Hedieş (Szánduly-tető, 1567 m). Jest on tylko metr niższy od Șipoșu i leży od niego niecałe pół kilometra, ale jest świetnym punktem widokowym. Panorama otwiera się na 3 strony świata - od Gór Hășmaș na wschodzie, przez Góry Ciuc na południu, aż po Góry Gurghiu i Hargitę na zachodzie.

Nasza trasa wchodzi teraz w las. Po niedługim czasie docieramy do celu - najwyższego szczytu Gór Dżiurdżeu. Wierzchołek Șipoșu (1568 m) jest zalesiony, nie ma na nim żadnych oznaczeń, ani nic z niego nie zobaczymy.

Po chwili przerwy ruszamy dalej. W planie mamy zrobić pętlę i zejść niebieskim szlakiem przez Vf. Hedieș w kierunku jaskini Șugău, a najchętniej bezpośrednio na południe do doliny rzeki Loc.

Idziemy przyjemną granią i docieramy do rozwidlenia.

Rozwidlenie przy Vf. Hedieș, Góry Giurgeu

I tutaj zaczynają się komplikacje. Szlak teoretycznie istnieje, ale jest malowany rzadko, bardziej jako forma ogólnej wskazówki raz na 100 metrów. Dodatkowo co chwilę ścieżka się rozgałęzia albo niknie. Odnalezienie więc oryginalnego przebiegu wyznakowanej trasy w terenie okazuje się nie dość, że czasochłonne, to jest to taka sztuka dla sztuki. 

Zejście z Vf. Hedieș do doliny Loc, Góry Giurgeu

Przeciskając się dość frywolnie, udaje nam się dojść do przecinki, którą biegnie droga dla pasterzy. Decydujemy się na dalsze wędrowanie szlakiem, co wyprowadza nas na kolejne manowce. Oj, trzeba było iść pasterskimi ścieżkami.

W górach Giurgeu

Kolejny etap to przeciskanie się przez las. Ciekawe, czy ktokolwiek tu w ogóle chodzi?

Dochodzimy do drogi leśnej trawersującej zbocze. Podejmujemy dobrą decyzję i idziemy nią w kiernku doliny Loc. Początkowo przez las, następnie przez polanę, by na koniec zbiegać ostro w dół po kamieniach i błocie.

Polana w Górach Giurgeu

A w dolinie rzeki Loc słońce już powoli chowa się za drzewami...

W dolinie potoku Loc, Góry Giurgeu

Podsumowanie

Trasa: Dolina Loc - Șaua Loc (Lok feje, 1245 m) - Piciorul Hedieş (Szánduly-tető, 1567 m) - Vf. Şipoş (Sipos-kő, 1568 m) - Vf. Hedieș - Dolina Loc
Dystans: 9 km
Suma podejść/zejść: 620 m

 

Zainteresował Cię ten wpis? Może warto podzielić się nim z innymi?

Tagi: Karpaty Rumuńskie, Rumunia, Wielka Korona Karpat