Góry Harghita

Góry Harghita

Góry Harghita [czyt. hargita] leżą w Karpatach Wschodnich, pomiędzy Odorheiu Secuiesc i Miercurea Ciuc. 

Główna grań Gór Harghita ma przebieg północ - południe, biegnie od Izvoru Mureșului przez najwyższy Harghita Mădăraș (1800 m) do Băile Tușnad / Pasul Hatod (710 m) na południu. Południowo-zachodnia część pasma jest dużo niższa i mniej zwarta. Od Racoșu po Pasul Vlăhița (987 m) tylko w 1 miejscu wyraźnie przekracza 1000 m - Vf. Merca (1014 m).

Przejście całej grani od Izvoru Mureșului do Pasul Hatod (710 m) to wędrówka na ~100 km (3 km przewyższeń). 

Choć pasmo zajmuje spory obszar ~2000 km² (4 x więcej od Gorców), to, wyłączając kilka niedużych obszerów (Harghita Mădăraș, okolice Băile Tușnad, Sântimbru-Băi i Harghita-Băi), nie jest za bardzo zagospodarowane i zachowuje swój w miarę dziki charakter.

Munții Harghita znajdują się na terenie okręgów Harghita i Covasna, a więc najbardziej zmadziaryzowanych miejsc w Rumunii. Niech nie zdziwi nas tu powszechnie panujący język węgierski oraz szeklerskie i węgierskie symbole narodowe.

Góry Harghita graniczą z Górami Gurghiu od północnego-zachodu, z Giurgeu od północy, z Górami Ciucului i Bodoc od wschodu i z Munții Baraolt + Perșani od południa.

Przebieg grani głównej: Dolina Mureșu - Vf. Poienii (Ostoraș, 1384 m) - Vf. Fagul Roșu (1367 m) - Vf. Muntele Mic (1568 m) - Pasul Fertău (1310 m) - Vf. Harghita Mădăraș (1800 m) - Vf. Harghita Ciceu (1764 m) - Pasul Vlăhița (Tolvaioș, 987 m) - Muntele Maciu (1276 m) - Sântimbru-Băi - Vf. Angelica (1537 m) - Vf. Muntele Cucu (1557 m) - Vf. Muntele Mitaci (1282 m) - Vf. Pilișca Mare (1374 m) - Băile Tușnad / Pasul Hatod (710 m).

Granice

Wschodnia granica od Sândominic biegnie doliną Oltu, mijając kolejno: Mădăraș, Siculeni, Sântimbru i Tușnadu Nou. Ałuta następnie opuszcza Depresiunea Ciucului i płynie przez Băile Tușnad i Carpitus. Przy Micfalău granica Gór Harghita skręca na zachód i biegnie przez Pasul Hatod (710 m), w przybliżeniu drogą Micfalău - Baraolt. Za Baraoltem, znów dochodzimy do Ałuty, która w tym miejscu rozdziela Munții Harghita od Munții Perșani. Mijamy zakole Oltu (Gâtul Turzunului) i odchodzimy od niego skręcając na północ, do Homorodu.

Pomiędzy Homorodem i Odorheiu Secuiesc, Góry Harghita opadają do Wyżyny Transylwańskiej, granica biegnie tu mniej więcej wzdłuż drogi Homorod - Cața - Mărtiniș - Feliceni - Odorheiu Secuiesc.

Północno-zachodnia część Munții Harghita jest oddzielona od Munții Gurghiu doliną rzeki Târnava Mare, przez Sub Cetate, a następnie doliną rzeki Șicasău i wzdłuż drogi Liban - Voșlobeni, gdzie dochodzi do Mureșu - stanowiącego północną granicę pasma. Od Izvoru Mureșului (Źródło Maruszy) do Sândominic Góry Harghita są oddzielone od Gór Giurgeu doliną Gheorghe Matei i Sadocuț.

Kraje

Rumunia

Najwyższy punkt

Harghita Madaraş — 1800 m n.p.m.

Rodzima nazwa

Munții Harghita