Regionalizacja Karpat Rumuńskich

Góry

Przedstawiam niejednoznaczności przebiegów pasm górskich oraz najwyższych szczytów w ich ramach. Kluczowe w kontekście Korony Karpat Rumuńskich.

Lista w trakcie opracowywania.

Niejednoznaczności

Munceii Băii Mari i Munții Râpei

W rumuńskich źródłach można spotkać jeszcze góry Munceii Băii Mari ze szczytem Măgura Mare (889 m).

Podobnie z Munții Râpei, choć te przynależą do Marmaroszów.

Obczyny [11-15]

Rumuni w zależności od źródła wydzielają więcej obczyn np.: Obcina Curmăturii, Obcina Moldoviței czy Obcina Humorului, jednak ich granice nie są sprecyzowane.

Góry Putilskie [14]

Nie spotkałem się w rumuńskich materiałach z nazwą Góry Putilskie, proponowaną przez p. Jerzego Montusiewicza, stąd decyzja o przemianowaniu ich na występujące w rumuńskiej literaturze Munţii Bucovinei (Góry Bukowińskie). Swoją drogą czcy nie jest to przedłużenie ukraińskich Gór Wyżnicko-Strażowskich?

Najczęściej jednak zalicza się je do Obczyny Brodinei, której wtedy najwyższym staje się Săcăleşti.

Scoruşeţ, Sihloaia czy Cornu w Obczynie Wielkiej? [15]

W zależności od źródła wymienia się Scoruşeţ lub Vf. Sihloaia jako najwyższy szczyt. Wysokości są podobne (1222-1224 m). Jeśli jednak wierzyć rumuńskiemu geoportalowi, to Vf. Sihloaia jest o 75 cm wyższy.

Vf. Cornu leży na granicy ukraińsko-rumuńskiej, na północ od doliny rzeki Suczawa. Wg A. Dymka w Górach Rumunii Obczyna Wielka kończy się właśnie od północy na tej dolinie. Spotkałem się jednak w rumuńskich źródłach z zaliczaniem tego fragmentu pomiędzy Suczawą a granicą do Obczyny Wielkiej. Wydaje się to mało sensowne, gdy spojrzymy na rzeźbę terenu, gdzie zauważymy sztuczny przebieg granicy.

Şipoş czy Prișca w Górach Giurgeu? [22]

A. Dymek w Górach Rumunii podaje Vf. Prișca jako najwyższy szczyt Gór Giurgeu. Przyjmuje się jednak, że południowe i zachodnie granice Gór Giurgeu wytycza dolina rzeki Mureș, a od wschodu potokiem Tulgheş, a następie wzdłuż rzeki Olt. Biorąc takie granice pod uwagę, najwyższy jest Şipoş, będący w południowej części Gór Giurgeu.

Havad a Poiana Arcușului [34]

Górach Rumunii A. Dymka czytamy, że najwyższym szczytem Gór Baraolt jest Poiana Arcușului o wys. 1019 m. Jest to po prostu inna nazwa na szczyt Havad, którego nazwa wydaje się być dużo częściej występująca.

Podobna rzecz ma się z nieopodal leżący, o 2 metry niższym szczytem Gurgău, który występuje też pod nazwą Vf. Șugaș.

Măgura Codlei [35]

W podziale rumuńskim osobno traktowany jest masyw Măgura Codlei z najwyższym szczytem o tej samej nazwie. W kontekście korony jednak to nic nie zmienia, ponieważ Măgura Codlei (1294 m) jest i tak najwyższym szczytem Gór Perszani (Munții Perșani).

Góry Diham [51]

Rumuni zdają się zaliczać Góry Diham do Gór Bucegi, nie wyodrębniając ich jako osobnej jednostki.

Południowa granica Gór Iezer-Păpușa [57]

O ile wschodnia, północna i zachodnia granica Gór Iezer-Papusza jest w miarę sprecyzowana (Râul Doamnei - Văsălatu - Curmătura Oticu (1863 m) - Boarcăș - Dâmbovița), o tyle z południową jest większy problem. Na południu Góry Iezer-Păpușa przechodzą w pogórza. Cały ten pagórkowaty teren ciągnący się od Câmpulungu na wschodzie po Curteę de Argeș na zachodzie nazywany jest Muscelele Argeşului. Różnie ta granica jest prowadzona, ale w rumuńskiej literaturze występuje najczęściej podział prowadzony od wioski Slatina, przez przełęcz Șaua Duvalmu (1242 m), następnie wzdłuż Izvorul Danciu, Cândești, Albești, Bughea, Nămăiești, Mateias, aż do Dymbowicy.

Południowa granica Gór Iezer-Păpușa z Muscelele Argeșului

Nedeia czy Ursu? [61]

A. Dymek w Górach Rumunii podaje Ursu jako najwyższy w Górach Căpățânii. Nedeia jest jednak częściej wymieniana jako numer 1. Rumuński geoportal nie rozstrzyga tej kwestii, natomiast wg wyd. Munții Nostri, Nedeia jest o 6 metrów wyższa od Ursu.

Góry Oslea [69]

Góry Oslea często są są wciągane do Gór Wylkańskich.

Styk Gór Godeanu, Vâlcan/Oslea i Retezat [69, 70, 71, 74]

Okolice przełęczy Jiu-Cerna (1375 m) są ciekawe, wszak krzyżują się tu 3 pasma: Retezat, Góry Godeano oraz Masyw Oslea, stanowiący albo osobne pasmo górskie, albo przynależący do Gór Wylkańskich. O ile Góry Vâlcan/Oslea dochodzą do doliny Jiu Vest, tak przebieg granicy Retezatu i Godeanu nie jest tak precyzyjnie zdefiniowany. Na grani oba pasma rozdziela przełęcz Șaua Paltina (Soarbele) - 1935 m. Ale co dalej?

Na południe granica może przebiegać albo wzdłuż źródeł Jiu Vest, albo przez Dolinę Iarului i Cheile Iarului.

Na północy granica schodzi z przełęczy Șaua Soarbele do doliny Lăpușnicu Mare.

Styk Gór Godeanu, Retazat i Wylkańskich - graniceStyk Gór Godeanu, Retazat i Wylkańskich - granice

Căleanu czy Țarcu w Górach Țarcu? [76, 76B]

W zależności od źródła, za najwyższy przyjmuje się Vf. Căleanu lub Vf. Țarcu.

Częściej spotykam się z tym pierwszym wymienianym jako najwyższym, zazwyczaj podaje się też inną wysokość (np. 2192 m lub 2196 m na korzyść Căleanu w stosunku do uleżanego 2190 m dla Țarcu).

Jednakże wg Munții Nostri oba szczyty mają tą samą wysokość. Wg A. Dymka w Górach Rumunii, najwyższy jest Țarcu. Oba źródła korzystają z OSM. W rumuńskim geoportalu Vf. Țarcu ma 2190.19 m, niestety dla Căleanu nie ma podanej wysokości.

Țarcu i Căleanu - Munții Nostri

Drocea czy Highiș w Górach Zarand? [84]

A. Dymek w Górach Rumunii pisze: Vf. Drocea, 836; w zależności od poprowadzenia granic niektóre opracowania podają Vf. Highiș, 798.

Góry Codru-Moma [87, 88]

Wedle rumuńskiego regionalizacji, Góry Codru-Moma traktuje się jako 1 pasmo.

Hodrâncuşa czy Runcului? [94]

A. Dymek w Górach Rumunii uznaje za najwyższy Runcului (822 m). J. Montusiewicz - szczyt Hodrâncuşa (1027 m). Kwestia sporna dotyczy przyjętych granic Gór Pădurea Craiului.

 

Zainteresował Cię ten wpis? Może warto podzielić się nim z innymi?

Tagi: Karpaty Rumuńskie, Korona Karpat Rumuńskich, Rumunia

Korona Karpat Rumuńskich
Korona Karpat Rumuńskich
Góry

8 października 2021  |  Czytaj po polsku

Najwięcej Karpat jest w Rumunii a do tego połowa Rumunii to Karpaty. Nie poznamy Karpat wcale a wcale, jeśli nie zrobimy setek kilometrów po Karpatach Rumuńskich.

A pretekstem do ich poznania jest Korona Karpat Rumuńskich. Prawie 100 pasm górskich do odwiedzenia!

Wielka Korona Karpat
Wielka Korona Karpat
Góry

8 października 2021  |  Czytaj po polsku

Wielka Korona Karpat to projekt zdobycia najwyższych szczytów wszystkich pasm górskich w Karpatach.

Do odkrycia ~300 karpackich pasm górskich! Gotowy na przygodę życia?

Korona Karpat Słowackich - wyznaczenie i opracowanie
Korona Karpat Słowackich - wyznaczenie i opracowanie
Góry

8 października 2021  |  Czytaj po polsku

To nie jest artykuł, który się będzie dobrze czytać. Jest on kierowany do fanatyków chcących poznać jak powstało opracowanie Korony Karpat Słowackich.

Korona Karpat Słowackich | Korona Gór Słowacji
Korona Karpat Słowackich | Korona Gór Słowacji
Góry

8 października 2021  |  Czytaj po polsku

77 pasm do zdobycia w ramach Korony Karpat SłowacjiCzyli 77 wyśmienitych argumentów, by odkrywać góry naszego południowego sąsiada!

Nowa regionalizacja polskich Karpat
Nowa regionalizacja polskich Karpat
Góry

10 października 2019  |  Czytaj po polsku

Nowe pasma górskie w Polsce - np. Pewelsko-Krzeszowskie. Rozdzielenie Beskidu Żywieckiego. Tatry Reglowe. Pomijana często Magura Spiska.. I cały szpaler niedocenianych pogórz, których część podchodzi pod 1000 m n.p.m.

To tylko skrót zmian w regionalizacji fizyczno-geograficznej Polski opublikowanej niedawno. Jakie oznacza to konsekwencje dla nas - fanów Karpat i górołazów?

Korona Karpat Polskich - wyznaczenie i opracowanie
Korona Karpat Polskich - wyznaczenie i opracowanie
Góry

10 października 2019  |  Czytaj po polsku

Opisuję wszystkie wątpliwości, dywagacje i rozważania dotyczące wyznaczenia oraz opracowania Korony Karpat Polskich.

Regionalizacja Karpat Ukraińskich
Regionalizacja Karpat Ukraińskich
Góry

28 lutego 2016  |  Czytaj po polsku

Najtrudniejszą rzeczą przy tworzeniu turystyczno-poglądowej mapy Karpat Ukraińskich oraz Kompendium o Karpatach Ukraińskich było opracowanie listy wszystkich pasm górskich a także wyznaczenie granic tych pasm. Wydawać by się mogło, że taka standaryzacja to dość prozaiczna sprawa. Nic bardziej mylnego!

Skomentuj...