Nowa regionalizacja polskich Karpat

Góry

Nowe pasma górskie w Polsce - np. Pewelsko-Krzeszowskie. Rozdzielenie Beskidu Żywieckiego. Tatry Reglowe. Pomijana często Magura Spiska. I cały szpaler niedocenianych pogórz, których część podchodzi pod 1000 m n.p.m.

To tylko skrót zmian w nowej regionalizacji fizyczno-geograficznej Polski, którą wspólnie opracowały i opublikowały ważniejsze polskie ośrodki naukowe w zeszłym roku.

Ja skupię się na konsekwencjach wprowadzenia zaktualizowanej regionalizacji w kontekście najbardziej interesującej mnie części Polski, czyli Karpat.

Nowa regionalizacja Karpat

A po co to komu?

Większość pewnie kojarzy postać Jerzego Kondrackiego. Był on autorem najpowszechniejszej regionalizacji Polski. Wyrysowano ją dziesiątki lat temu na mapach w skali 1:500 000. A to zbyt mało precyzyjnie biorąc pod uwagę współczesne normy i rozwój technologiczny. Na szczęście główne ośrodki naukowe w Polsce postanowiły doprowadzić polską regionalizację Kondrackiego do norm dzisiejszego świata. Dzięki temu w 2018 roku pod przewodnictwem prof. Solona z PAN powstała publikacja z mapą, która doprecyzowuje podział fizycznogeograficzny Polski w oparciu o najnowsze dane geologiczne i geomorfologiczne. Wszak mapa z podziałem Polski wyrysowana w skali 1:50 000 wprowadza nową jakość.

Praca została opublikowana w Geographia Polonica i można się z nią zapoznać tutaj.

Kontrowersje

Cóż, nowy podział wzbudza kontrowersje w wielu kręgach np. na geoforum. Zaktualizowanej regionalizacji nie chcę ani promować, ani z nią polemizować - przyjmuję ten podział takim, jakim jest, przez fakt, że jest jedynym podziałem zawierającym odpowiednio dokładną mapę z granicami.

Dla mnie, zwykłego śmiertelnika, oznacza to nic więcej tylko możliwość otworzenia sobie cyfrowej mapy i sprawdzenia z dużą dokładnością do jakiego regionu przynależy dowolny punkt w Polsce. Tylko tyle? Aż tyle!

Czy istnieje alternatywa? Raczej nie. Nie ma co się wywyższać i rościć sobie prawo do wykonania czy ulepszania obecnie istniejącej regionalizacji, skoro tęższe głowy nad tym ciężko pracowały przez długi czas. Konsultowałem się z jednym ze współautorów niniejszej publikacji - profesor jest chętny bronić nowego podziału na wszelkich frontach. Podsumowując - na dzień dzisiejszy nie ma lepszej regionalizacji z mapą, jak ta z 2018 roku.

Regionalizacja Karpat Polskich

Nowinki

Korekty regionalizacji otwierają nowe pola do dyskusji. Dochodzą nowe regiony, niektóre są usuwane. Nazwy ulegają modyfikacjom. Granice się zmieniają co rzutuje na przetasowania w najwyższych szczytach pasm górskich.

Co zmienia się w kontekście Karpat?

Przede wszystkim pojawiły się nowe mezoregiony:

 • w Beskidach Zachodnich należących do Zewnętrznych Karpat Zachodnich doszły:
  • Międzygórze Jabłonkowsko-Koniakowskie (513.55)
  • Beskid Żywiecko-Kysucki (513.56)
  • Pasma Pewelsko-Krzeczowskie (513.57)
  • Działy Orawskie (513.58)
  • Pogórze Popradzkie (513.59)
 • w Centralnych Karpatach Zachodnich doszła Magura Spiska (514.15)
 • do Łańcucha Tatrzańskiego (514.5) obok Tatr Wysokich i Zachodnich wyodrębniono Tatry Reglowe (514.54)

Niektóre zmieniły swoją nazwę, np. Beskid Żywiecki teraz będzie Beskidem Żywiecko-Orawskim. Nastąpiło de facto rozdzielenie całego Beskidu Żywieckiego na część Orawską (od Babiej Góry po Krawców Wierch) i Kysucką (od Krawców Wierchu do Zwardonia).

A przede wszystkim doprecyzowano granice między regionami.

Porównanie granic regionów karpackich

Korony

Dzięki takim zmianom często zwracamy oczy ku miejscom wcześniej pomijanym i niedocenianym regionom. Rzutuje to także na aktualizację wszelakich spisów np. najwyższych szczytów w danych pasmach, czyli koron.

→ Zdobywaj Koronę Karpat Polskich!

Mapy

Uaktualnioną karpacką regionalizację można obejrzeć na poniższej mapie:

Można także skorzystać z map Geoserwisu prowadzonego przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Należy wybrać warstwę Inne dane środowiskowe > Mezoregiony fizycznogeograficzne.

Nowa regionalizacja Karpat

 


 Aktualizacja: 2022-02-02

Wydawnictwo Compass, we współpracy z geografami od doprecyzowanej regionalizacji z 2018 r., wypuściło na rynek mapę pt. Polska. Regiony fizycznogeograficzne. To pierwsza taka publikacja z zaznaczoną najnowszą regionalizacją fizycznogeograficzną Polski. Mapa w skali 1:1 000 000, ale Sudety i Karpaty pokazane bardziej szczegółowo.

Mapa Compass - Polska. Regiony fizycznogeograficzne

 

Zainteresował Cię ten wpis? Może warto podzielić się nim z innymi?

Tagi: Karpaty, Karpaty Polskie, Korona Karpat Polskich

Korona Karpat Polskich
Korona Karpat Polskich
Góry

10 października 2019  |  Czytaj po polsku

Przedstawiam Koronę Karpat Polskich, opracowaną w oparciu o zaktualizowaną regionalizację fizyczno-geograficzną Polski z 2018 r. Mamy aż 38 mezoregionów leżących w polskich Karpatach!

Korona Karpat Polskich - wyznaczenie i opracowanie
Korona Karpat Polskich - wyznaczenie i opracowanie
Góry

10 października 2019  |  Czytaj po polsku

Opisuję wszystkie wątpliwości, dywagacje i rozważania dotyczące wyznaczenia oraz opracowania Korony Karpat Polskich.

Wielka Korona Karpat
Wielka Korona Karpat
Góry

8 października 2021  |  Czytaj po polsku

Wielka Korona Karpat to projekt zdobycia najwyższych szczytów wszystkich pasm górskich w Karpatach.

Do odkrycia ~300 karpackich pasm górskich! Gotowy na przygodę życia?

Jak wyznaczać szczyty do koron?
Jak wyznaczać szczyty do koron?
Góry

29 listopada 2023  |  Czytaj po polsku

2 lata temu opublikowałem projekt Wielkiej Korony Karpat. Jako że zasady opracowywania koron karpackich dla każdego kraju są podobne, opisuję zbiorczo moje przemyślenia i wnioski.

Od technikaliów m.in. jak wyznaczać najwyższe szczyty w paśmie, po pytania natury czysto teoretycznej i koncepcyjnej m.in. co jest szczytem?

Korona Karpat Słowackich | Korona Gór Słowacji
Korona Karpat Słowackich | Korona Gór Słowacji
Góry

8 października 2021  |  Czytaj po polsku

77 pasm do zdobycia w ramach Korony Karpat SłowacjiCzyli 77 wyśmienitych argumentów, by odkrywać góry naszego południowego sąsiada!

Korona Karpat Ukraińskich | Korona Gór Ukrainy
Korona Karpat Ukraińskich | Korona Gór Ukrainy
Góry

13 kwietnia 2014  |  Czytaj po polsku

Zdobądź Koronę Gór Ukrainy - wszystkie najwyższe szczyty poszczególnych 23 pasm naszego wschodniego sąsiada. 3... 2... 1... start!

Regionalizacja Karpat Ukraińskich
Regionalizacja Karpat Ukraińskich
Góry

28 lutego 2016  |  Czytaj po polsku

Najtrudniejszą rzeczą przy tworzeniu turystyczno-poglądowej mapy Karpat Ukraińskich oraz Kompendium o Karpatach Ukraińskich było opracowanie listy wszystkich pasm górskich a także wyznaczenie granic tych pasm. Wydawać by się mogło, że taka standaryzacja to dość prozaiczna sprawa. Nic bardziej mylnego!

Regionalizacja Karpat Czeskich
Regionalizacja Karpat Czeskich
Góry

9 lutego 2022  |  Czytaj po polsku

Karpaty, zajmując ~8% powierzchni Czech, nie dominują w ojczyźnie Krecika. Nie można jednak o nich zapomnieć.

Regionalizacja Karpat Słowackich
Regionalizacja Karpat Słowackich
Góry

14 grudnia 2021  |  Czytaj po polsku

Podstawowe informacje o tym, jak Słowacy dzielą swoją część Karpat.

4 lata temu

Góral

To ciekawe że można urodzić się i mieszkać całe życie w górach, w jednym miejscu, i w tym czasie mieszkać co parę lat w innym Beskidzie. Dziękuje wam profesorowie z Warszawy.

4 lata temu

Grzegorz

Czy teraz podział Tatr na Zachodnie,Wysokie i Bielskie jest nieaktualny? Jeżeli zostało dopisane pasmo Tatr reglowych, czy to znaczy ,że mamy sobie je dopisać do istniejących trzech ? I czy powierzchnia Tatr również ulega zmianie?

4 miesiące temu

Adam

@Grzegorz To dobry przykład na różnice w podziale kulturowym/uleżanym w naszej świadomości a naukowym.

Wedle nowej regionalizacji w Polsce mamy teraz Tatry Wysokie, Tatry Zachodnie i Tatry Reglowe.

Wg słowackiej regionalizacji na tym samym poziomie (mezoregionalnym - ichniejszy celok) Słowacy tak nie rozdzielają - zobacz regionalizację Karpat Słowackich

Rozdzielenie na Bialskie, Wysokie u Słowaków dotyczy mikroregionów.

Skomentuj...