Beskid Żywiecko-Orawski

Beskid Żywiecko-Orawski

O wyjątkowości Beskidu Żywieckiego stanowi wiele pięknych miejsc, kultura i folklor najliczniejszej grupy górali w Polsce.

Jednym z wyjątkowych miejsc, które kojarzą się z tym pasmem, jest Diablak - najwyższy szczyt polskich Beskidów, wznoszący się na wysokość 1725 m n.p.m. i będacy częścią strefy ochronnej Babiogórskiego Parku Narodowego. Podobnie jak na Pilsku (1557 m) występuje na nim wyjątkowa subalpejska szata roślinna. Babia Góra przyciąga pięknem flory i fauny, zwana jest królową niepogody, gdyż ma swoje humory. Ale to między innymi dlatego liczba zafascynowanych nią ludzi nie maleje.

Główna grań pasma, jednocześnie polsko-słowacka granica, oddziela zlewiska Morza Czarnego i Bałtyckiego. Tu warto zaznaczyć, że przyzwyczailiśmy się do Beskidu Żywieckiego sięgającego od Przełęczy Zwardońskiej na zachodzie po masyw Policy na wschodzie. Wg nowej regionalizacji polskich Karpat Beskid Żywiecki jest rozdzielony na 2 części - Beskid Żywiecko-Orawski (od Krawców Wierchu po Jordanów) i Beskid Żywiecko-Kysucki (teren worka raczańskiego). Ten podział jest wówczas zbieżny ze słowacką regionalizacją Karpat (Oravské Beskydy i Kysucké Beskydy).

Kraje

Polska Słowacja

Najwyższy punkt

Babia Góra — 1725 m n.p.m.

Rodzima nazwa

słow. Oravské Beskydy

12 lat temu

Stanisława Górska

ŁEZKA MI SIĘ W OKU KRĘCI, KIEDY OGĄDAM MÓJ UKOCHANY BESKID ŻYWIECKI... TO MOJE RODZINNE STRONY - urodziłam się w Rajczy - I RODZNINE STRONY MOJEJ MAMY. TERAZ MIESZKAM W WARSZAWIE, ALE NADAL MOJE SERCE JEST TAM. DZIĘKI ZA TE PRZEPIĘKNE CHWILE WZRUSZEŃ....POZDRAWIAM

12 lat temu

sławomir Witrowy

najmilszy mojemu sercu zakątek Polski - kocham góry kocham Beskidy, jeśli nie mogę tam wrócić ciałem wracam myślą, okolice Pilska Korbielowa Sopotni i Jeleśni to region, którego nie zapomnę nigdy :)

12 lat temu

Grzegorz Kobiela

Witam Panią Stanisławę!!!

Wiem co Pani czuje odnośnie Rajczy i Beskidu Żywieckiego, ja bardzo dobrze znam Beskid Żywiecki, a zwłaszcza Rajczę, w której jestem zakochany i mam tam bardzo miłe wspomnienia.

Do Rajczy pierwszy raz trafiłem 1998r i od tej pory cały czas tam powracam na wakacyjne wędrówki i nie tylko!!!
Pozdrawiam Panią Stanisławę i Rajczę, oraz sympatyków Beskidu Żywieckiego!!!

Skomentuj...